Točí pivo, jako by se nechumelilo. Celníci se přitom přímo před jeho podnikem nedávno pochlubili fotkou zabavených automatů. V omšelém lovosickém baru nyní žádné „bedny“ nesvítí. V poloprázdném herním prostoru sice dva přístroje stojí, jsou však odpojené. „Fungují,“ tvrdí přesto provozovatel asijského původu. Štamgasti k němu chodí hlavně na točené pivo za pár korun.

Automaty bez platného povolení ministerstva financí tu celníci zabavili 16. července. „Zasáhli na podnět městského úřadu,“ řekla mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková.

„Zadrželi jsme tu kvízomaty druhé generace za 270 tisíc korun. Dva typu Popcorn a jeden Jewel,“ upřesnil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. „Je možné, že s provozovatelem celní úřad zahájí správní řízení ve věci nepovoleného provozování hazardních her,“ doplnila ho Kocánková. Mohl by tak dostat tučnou pokutu.

Pomalu vyhasínající bar uprostřed paneláků je jednou z labutích písní končícího hazardu v Lovosicích. Radnice ho totiž na konci roku 2015 natvrdo zakázala. Do městské kasy přitom ročně přinesl miliony. „Budoucí finanční výpadek v rozpočtu jsme schopni nahradit,“ slíbil v minulosti radní Vladimír Hieke. Z původních 171 automatů jich v Lovosicích zbyly pouhé jednotky, a i ty musejí zmizet.

O zákazu hazardu uvažovali i v sousedních Litoměřicích. Nakonec však „bedny“ nesmějí blikat jen na území městské památkové rezervace a v okolí školských zařízení. Peníze z hazardu by podle koalice v rozpočtu chyběly. Od prohibice tu většina místních politiků moc nečeká. „Kdo chce hrát, bude hrát i nadále. V jiných městech, soukromých klubech nebo na internetu,“ uvedl dříve litoměřický radní Václav Červín.

I v litoměřických hernách celníci v uplynulém pololetí zasahovali. „V jednom sportbaru jsme zjistili, že provozovatel hry včas nezaslal dozorujícímu orgánu návštěvní řád s uvedením provozní doby. V jednom kasinu zase umístil ven reklamu na hazardní hry a získání výher,“ popsal Nejedlý.

Další pochybení zjistili celníci ve Štětí. Dva provozovatelé opomněli viditelně vyvěsit návštěvní řád a herní plán. Podnikatel v Terezíně zase nepolepil výlohy tak, aby do herny nešlo nahlížet.

Poslední velká kontrola, při níž celníci bodovali v Lovosicích, přinesla i jiné úlovky. Automaty zadrželi také v Krupce, Děčíně, Podbořanech či Litvínově.

„Přestože celní správa důsledně dohlíží na provozování hazardních her, stále se najdou podnikavci, kteří se snaží zákon obcházet. Hlavně je provozují bez povolení a tím se vyhýbají placení daní,“ zlobí Nejedlého. Důkladné kontroly tak budou probíhat i nadále.

Celníci se na „bedny“ zaměřují od ledna 2017 díky novému zákonu o hazardních hrách, který jim poskytl víc pravomocí herny kontrolovat. Přesto je však nemohou uzavírat. Nepovolené automaty proto zabavují. Tak jako učinili nedávno i v Lovosicích.

V prvním pololetí provedli celníci v kraji celkem 107 kontrol zaměřených na hazard. Nesrovnalosti zjistili v 52 případech.