„Je smutné, že městská policie obchází auta a neustále kontroluje lístky. Vypadá to, jako kdyby v Litoměřicích byla jen kvůli parkování," konstatoval Pavel Horký, který využívá parkoviště U Hvězdárny. „Připadá mi směšné, aby strážníci pět minut před šestou hodinou přijeli ke Hvězdárně a jejich jedinou prací bylo rychle zkontrolovat lístky."

A asi bude hůř. V současnosti strážníci hříšníkovi nasadí botičku. Nově si spíše na pomoc zavolají odtahovku. Důvod? Radnice řeší propad příjmů a odbor dopravy a silničního hospodářství po schválení finančního výboru navrhl zastupitelům nový nápad. Peníze do rozpočtu přinese odtahování vozidel.

„Průběžnou kontrolou sledování příjmů za parkovací automaty byl zjištěn pokles výběru příjmů," stojí v návrhu úpravy rozpočtu, kterou se tento týden budou zabývat litoměřičtí zastupitelé.

Už nyní město zaznamenalo propad příjmů z parkovacích automatů a po nedávné změně, kdy vedení města rozhodlo o snížení ceny parkování na Mírovém náměstí, bude pro rozpočet hůř. Navíc radní zkrátili zpoplatněné stání ve všední den o hodinu a v sobotu o čtyři.

„Odhad příjmů za odtah vozidel pro letošní rok je navržen ve výši 200 tisíc korun," píše se ve zprávě zastupitelům. Přitom letos se s takovými příjmy vůbec nepočítalo. Naopak peníze měly plynout jen z automatů. „Příjmy 9,5 milionu korun byly nadsazené," nyní konstatuje zpráva.

„Problematikou parkování a odtahu vozidel se zabýváme dlouhodobě. Není to jednoduché. Určitě nebudeme cíleně odtahovat vozidla, jen jsme na finančním výboru nalezli řešení. Nezabývali jsme se vlastním technickým řešením, to už je na odboru dopravy," řekl radní a předseda finančního výboru Radek Lončák.

Jisté je ale to, že na odtah vozidel se město připravilo. Městská policie má získat z rozpočtové rezervy 284 tisíc korun, aby koupila sledovací kameru a elektrické zabezpečovací zařízení pro ostrahu parkoviště odtažených vozidel. „Z důvodu odtahování vozidel musí být místo pro uskladnění odtažených vozidel zabezpečeno proti vniknutí nepovolaných osob," stojí ve zprávě pro zastupitele.

Navíc již loni město uzavřelo smlouvu s pražskou advokátní kanceláří Pavla Drumeva, která má radnici pomáhat s vymáháním pokut za odtah vozidel.

Radní navíc nedávno schválili, že za odtah vozidla řidič zaplatí až 1 500 korun. K tomu je nutné připočíst pokutu. Vlastní odtah vozidel budou i nadále provádět litoměřické technické služby. Ty s městem uzavřely dodatek mandátní smlouvy.