Účastnit se tohoto festivalu sborové hudby je čest již sama o sobě. Sbory jsou pečlivě vybírány a žádný sbor se akce nezúčastnil dvakrát. Až na ženský sbor z Litoměřic „Cantica Bohemica“.

Na přijetí u starostky města Ruda, odkud je pořadatelský mužský sbor „Claudio Monteverdi“, starostka ve své řeči uvedla: „Váš sbor musel nějakým kouzlem zapůsobit, protože na festival jste dostali pozvání již potřetí.“

Sbor bude možné vidět „v akci“ již za několik dní – na litoměřickém festivalu sborové hudby „Podzimní sborové dny“. První podzimní koncert se koná v pátek 30. 9. v 19 hodin ve Varhanním sále ZŠ B. Němcové.V roce 2005 Canticu Bohemicu doporučil profesor z pražské konzervatoře pan Melmuka a zbytek už jsme si museli zvládnout samy. Samozřejmě pod vedením našeho sbormistra, PhDr. Vladimíra Frühaufa. Zatímco v Čechách je mužský sbor velmi výjimečný, v Itálii je to spíše opačný jev. A tak byl o náš ženský sbor velký zájem, který jsme si samozřejmě užívali.

Naši hostitelé se nám opět snažili co nejlépe přiblížit krásy slunné Itálie, vyhlášenou kuchyni a ochutnávku vína. Navštívili jsme pohádkový zámek Miramare, který je velmi podobný naší Hluboké a je také tak trochu český, protože většina zámeckých lustrů je z Nového Boru. A protože jsme z vinařského kraje, dostali jsme možnost navštívit i rodinou vinotéku. Majitelé víno nabízejí na italské, polské a slovinské stoly.

Po naší návštěvě jsme věděli, že báječné víno již brzy ochutnají také u nás doma. Dali jsme si záležet a autobus brzy naplnili krabicemi s vínem. Majitele vinotéky jsme podarovali naším zpěvem a také vínem z Českého Středohoří. My jsme byly ubytováné v Aquileia - ve městě s jednou z nejkrásnějších antických basilik zapsaných na seznamu UNESCO. Mimochodem – tato basilika poznala náš zpěv již při první návštěvě v roce 2005.

Náš zpěv zazněl během čtyř dnů ve třech velkých katedrálách.

Gemona – katedrála, na které ještě dnes poznáte, že před 35 lety, v roce 1976, byla poznamenána velkým zemětřesením. Zpívání jsme si užívali – dozvuk v kostele 4 vteřiny – nádhera. Přesto jsme měli trochu obavu z nakloněných hlavních sloupů, které místní zachovali jako vzpomínku na ničivé zemětřesení. Grado – zcela zaplněná katedrála na pobřeží a v kostele sv. Františka ve městě Cividale del Friuli. Velmi jsme si užívali pohostinnost mužského sboru „Claudio Monteverdi“ .

Přes den byli pozorní průvodci a večer jsme se sešli na jednom pódiu ke společným festivalovým koncertům. Mnozí by si řekli, jakou jsme měli pěknou dovolenou, ale pro nás to bylo příjemné setkání s našimi přáteli, na které jsme se museli pečlivě připravovat na pravidelných zkouškách, abychom potvrdili naše pěvecké kvality, které neustále vyzdvihovali. Velmi si také ceníme slov starosty Cividale del Friuli. Na koncertě nás před naplněným kostelem vychválil tak, až jsme se červenali . z Itálie jsme si přivezli plno báječných zážitků a také každá z nás červenou růži, jako projev velkého poděkování.

Pokud Vás naše vyprávění zaujalo, rádi Vám zazpíváme na našem litoměřickém festivalu sborové hudby „Podzimní sborové dny“. První „Podzimní koncert“ se koná v pátek 30. 9. v 19 hodin ve Varhanním sále ZŠ B. Němcové a dále „Koncert duchovní hudby“ v kostele Všech svatých v 16 hodin.