Ta v případě realizace nabídne 52 bytů o průměrné rozloze 50 metrů čtverečních, které má zásobovat elektřinou vlastní sluneční elektrárna. Dům v majetku města bude mít i řadu dalších „eko“ vychytávek. Kdo konkrétně bude byty využívat, ještě není jasné.

Objekt je koncipovaný jako energeticky aktivní. Měl by tedy spotřebovávat méně energie, než sám vyrobí. „V plánu je instalace fotovoltaické elektrárny jak na střeše, tak na plášti budovy, renovace objektu v pasivním energetickém standardu, využití dešťové i odpadní vody či napojení na akumulační systém a systém elektromobility,“ upřesnil energetický manažer města Jaroslav Klusák.

Mši svatou s udílením popelce sloužil Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, na Popeleční středu ráno v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.
FOTO: Začíná období půstu. Litoměřický biskup při mši udílel Popelce

Zastupitelé schválili podání projektové žádosti v dotačním programu Ekoinovace. S nápadem město uspělo už v prvním kole jeho výzvy a doufá i v jeho další úspěch. Stavět by se mohlo začít už za rok, bez dotace však projekt půjde k ledu.

„K realizaci projektu vyčísleného na 108 milionů korun dojde pouze v případě získání dotace ve výši 48 milionů korun, což je 44,5 % z celkových nákladů. Zda bude město úspěšné, se dozví na podzim,“ uvedla mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

Proti projektu se postavil člen opozice a lídr litoměřického ANO Petr Urbánek. Cena se mu zdá přemrštěná.

„Jednoduchá matematika mi říká, že hodnota jednoho metru čtverečního bude řádově mezi 40 a 50 tisíci korunami. Jsou to skutečně startovací byty?“ ptal se Urbánek na únorovém zastupitelstvu.

Palachova ulice v Litoměřicích prochází rekonstrukcí a první polovina, která je hotová se stala terčem kritiky od místních obyvatel. Ulici jsme si prošli s Milanem Kuříkem, který v ulici bydlí. Ten nás upozornil na špatně vypracovaný projekt.
FOTO: Bulvár z Palachovky nebude, míní její obyvatelé

Podle něj se za tuto cenu prodávají v Litoměřicích ty nejluxusnější bytové jednotky a pro takto předražený projekt hlasovat odmítá.

Místostarosta Karel Krejza (ODS) si však za investicí stojí. „Je to velká položka a významně zatíží náš rozpočet. I přesto si myslím, že při kalkulaci šesti tisíc korun měsíčně za jeden byt včetně energií jde o levné bydlení a za dvacet let je náš podíl zcela zaplacen,“ reagoval Krejza na slova Urbánka.

O tom, kdo přesně bude v bytech bydlet a jakým způsobem je město rozdělí mezi žadatele, není zatím rozhodnuto.
„Toto téma otevřeme až v případě realizace projektu,“ dodal starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS). Podle jeho slov je projekt i přes delší návratnost investice zajímavý a má jeho plnou podporu.

Loď Porta Bohemica.
Turistické lodě vyplují na Labe i letos