Na míru objektu bývalého železářství ve Vavřinecké firma ještě před plánovaným odchodem do pivovaru vypracovala projekt na bytový dům zhruba s třiceti byty. Původně ho chtěla stavět sama. Nakonec ale i v souvislosti s očekávanými náklady na rozjezd uzenářství v pivovaru upřednostnila vstup silnějšího hráče. „Momentálně jsme v pokročilém jednání s velmi renomovaným developerem, který má zájem odkoupit budovu i se studií,“ popsal Vlastimil Chovaneček mladší.

Pokud ambiciózní stavba nakonec získá povolení, práce zhruba na 1 500 až 2 000 metrech čtverečních mají podle prozatímních plánů začít na konci roku 2024 a skončit za rok, maximálně za rok a půl po zahájení stavby. Podle studie, kterou má Deník k dispozici, tady má být kromě bytů i několik malých obchodů nebo například kavárna. Na posledním jednání zastupitelé schválili i záměr odprodeje dvora v městském majetku. Na něm má být k bytovce moderní parkoviště zhruba pro třicet aut včetně elektronabíjecích stanic. Chovaneček považuje parkoviště pro projekt za klíčové.

Jaroslav Bobek z Litoměřic s cennou sbírkou hokejových artefaktů po zesnulém kamarádovi.
Z ikon NHL ždímal podpisy a fotky, sbírku Hurvínka z Velvar chrání Litoměřičan

Byty, které mají na lukrativní místě v samém centru Litoměřic vzniknout, budou velmi pravděpodobně určeny spíše pro movitější klientelu. Pravděpodobně budou částečně na prodej, částečně k pronájmu. Záměr je podle Chovanečka v souladu s územním plánem města, má respektovat polohu v městské památkové rezervaci a projektanti ho konzultovali také s městským architektem Janem Mužíkem. Na posledním zastupitelstvu 14. září vyjádřili podporu projektu Filip Hrbek (ODS) a místostarosta Jiří Adámek (ANO).   

Shoda opozice s koalicí není náhodná, bytovou výstavbu měly v posledních volebních programech strany napříč politickým spektrem. Adámek připomněl, že pokud se projekt podaří dotáhnout, pro městskou kasu to bude znamenat příjmy od lidí, kteří budou v nových bytech žít a ve městě utrácet peníze. V tuto chvíli zastupitelé rozhodovali pouze o záměru, ne o samotném odprodeji dvora. Jeho schválení by mělo přijít na řadu na příštím zastupitelstvu. „Věřím, že jako město máme dostatečný prostor podmínit si vybudování toho, co skutečně potřebujeme,“ uvedl místostarosta.

Ilustrační foto.
Čepro odstartovalo na Litoměřicku výstavbu šesti nádrží na pohonné hmoty

Zastupitel a historik Hrbek připomněl, že lokalita, kde mají byty vzniknout, byla za války stižena bombardováním a diskutovaný objekt je součástí ne příliš vhodné zástavby postavené v 70. letech. „Vytváří pro město zátěž,“ podotkl Hrbek k budově s tím, že nemá do budoucna smysluplné využití, a tak se přímo nabízí její adaptace. Hrbek ocenil proaktivnost a serióznost žadatele, který podnikl řadu konzultací na odboru územního rozvoje.

Jak ale ukázalo hlasování, přinejmenším odprodej dvora plnou podporu nemá: 17 zastupitelů sice záměr podpořilo a prošel, ale 10 se zdrželo – hlavně zástupci Severočechů, SPD a část ANO a Našich Litoměřic.