„Další prosím!“ zve do ordinace sestřička. Je deset hodin dopoledne. Do místnosti vchází čtyřiadvacátý pacient. Co ho trápí? Kašel.

„Takových případů teď máme hodně. Vždy je to podobné. Děti přicházejí s kašlem. Po týdnu na tom nejsou špatně, ale zhoršuje se to. Nedaří se léčba. Stále kašlou, nakonec musíme nasadit antibiotika,“ upozornila dětská lékařka Miroslava Šormová.

Posledních čtrnáct dní se čekárny lovosických ordinací plní malými pacienty, kteří trpí kašlem, rýmou, zahleněním, teplotami, zvracením. Jednou z příčin je zhoršené životní prostředí.

Lovosicko na tom z tohoto hlediska není zrovna nejlépe. Neustálý nárůst faktorů zatěžujících životní prostředí má za následek inverze, smog, znečištěné ovzduší. To vše bylo patrné právě v posledních týdnech. Ovzduší se horší, faktorů znečišťujících životní prostředí však neustále přibývá. „Kdy už s tím konečně někdo něco udělá? Je to čím dál tím horší. Moje Eliška trpí neustálými teplotami, nemoc se jí stále vrací. Navíc se u ní projevil atopický ekzém,“ stěžovala si maminka šestileté Elišky, která se o dítě stará sama.

„Z pohledu ochrany životního prostředí a zejména ovzduší je tento kraj na tom špatně. I v Německu, v průmyslovém Porýní – Westfálsku, jsou na tom mnohonásobně lépe,“ konstatoval Josef Richter z centra imunologie a mikrobiologie ústeckého Zdravotního ústavu. Posledních čtrnáct dní do ordinace doktorky Miroslavy Šormové chodí někdy až padesát, šedesát dětí denně. Nárůst je oproti jiným dnům přibližně trojnásobný.

„Vždy rodičům říkám, že žijí v Lovosicích a musí proto počítat s tím, že jejich děti zdravé nebudou,“ řekla lékařka. Vyskytuje se také řada komplikací – sinusitýdy, bronchitýdy, pneumonie. Vše dýchací potíže. „Vliv na tento výskyt dýchacích potíží zhoršené životní prostředí určitě má. Chodí sem rodiče, kteří se neustále ptají: „Proč máme to dítě nemocné? Proč pořád marodí?“ Je to většinou dítě předškolní, které nemá vyléčené infekty. A navíc – žije na Lovosicku,“ dodala dětská lékařka Šormová.

Často se opakující onemocnění dýchacích cest navíc není dobré ani pro budoucí zdraví předškoláka. „Dýchací cesty dítěte se vytváří do 10 let věku. Když je zatížíte, je postižen jejich vývoj. U alergika tak během let může dojít ke komplikacím a astmatickému onemocnění,“ připomněl Richter, který navíc dále dodal: „Provedli jsme v Libochovicích výzkum u sta dětí. Vyšetřili jsme je v roce 2005 a v roce 2008 jsme vyšetření u dětí stejného věku zopakovali. Nárůst je obrovský. Ty děti, které byly zdravé, jsou nyní alergici. Nárůst je v tomto směru 15 %, což je alarmující číslo.“

Jak lze děti v těchto dnech před nemocí uchránit? Pomůže dostatek vitamínů a tekutin, vždy pečlivě doléčit každý infekt, neopomínat na dostatečné oblékání a v případě kašle pomůže k řádnému uzdravení klidový režim.