Narychlo mohou zájemci sehnat práci v podobě roznášení propagačních letáků nebo jako tazatelé v průzkumech veřejného mínění.

Ještě do konce června se mohou přihlásit brigádníci do ovocnářství v Roudnici nad Labem. Firma shání pomocníky na sklizeň višní, která bude probíhat v druhé polovině července. Každý rok tam brigádu najde kolem padesátky studentů. Stává se ale, že někteří z nahlášených do práce nakonec nenastoupí, protože je odradí fyzická náročnost sklizně.

Platové ohodnocení se při sklizni ovoce určuje podle kilogramů načesaného ovoce a také záleží na aktuální situaci na trhu a cenových nabídkách odběratelů. Práci v zemědělství na Litoměřicku nabízí ještě největší pěstitel zeleniny v regionu Agrokomplex Bohušovice nad Ohří. Potvrdil to ředitel firmy Ivo Kadeřábek.

„Na sklizeň zeleniny ještě brigádníky přijmout můžeme," řekl Kadeřábek s tím, že přivýdělky na polích Agrokomplexu si však vybírají nejčastěji potomci zaměstnanců společnosti.

Brigádu lze sehnat také prostřednictvím úřadu práce, ten je ale nabízí pod pojmem dohoda o provedení práce. Analytik trhu práce na krajském úřadu práce Michal Tuček však uvedl, že nabídka brigád není příliš bohatá.

Brigády v okreseJeště do konce června se mohou přihlásit brigádníci do ovocnářství v Roudnici nad Labem. Firma shání pomocníky na červencový sběr višní. Brigádníky na pomoc při sklizni zeleniny shánějí také v Agrokomplexu Bohušovice. Brigáda v podobě údržby městské zeleně je k mání ve Štětí. V Lovosicích shánějí brigádníky na roznášku propagačních letáků. Soukromá jazyková škola v Roudnici nad Labem shání vysokoškoláky, kteří se stanou na měsíc lektory cizích jazyků.

„Zaměstnavatelé nabízejí nejčastěji brigády v zemědělství, občas stavebnictví, gastronomii, obchodě, na letních dětských táborech na pozici vedoucí nebo obslužný personál," uvedl analytik.

Obvyklý výdělek z brigády se pohybuje mezi 50 a 80 korunami za hodinu. V některých případech si brigádníci podle Tučka vydělají za hodinu i sto korun. Brigády lze sehnat také na různých internetových serverech, které zprostředkovávají zaměstnání. V polovině tohoto týdne se na jednom z nich objevila například nabídka brigády v podobě zahradnických prací a údržby zeleně ve Štětí. V Lovosicích zase soukromá firma shání pomocníky na dlouhodobý roznos reklamních letáků.

Vysokoškoláci s perfektní angličtinou či němčinou mohou usilovat o brigádu na pozici lektorů. V Roudnici nad Labem ji nabízí na celý srpen soukromá jazyková škola. Na internetu lze sehnat i poptávky na doučování z různých oborů, za které si zájemci rádi zaplatí. Práci na léto pro studenty nebo učně nabízejí také různé hotely nebo restaurační zařízení. Místa tam ale bývají obsazená už na jaře. Potvrdila to i manažerka hotelu Lev v Lovosicích Monika Jakubíková.

„Brigádníky samozřejmě zaměstnáváme, hlavně v době dovolených našich stálých zaměstnanců. Volná místa už ale máme obsazená. Většinou k nám na letní prázdniny nastupují každý rok stejní lidé," řekla Jakubíková.

Podobná situace je také v hotelu Labe v Litoměřicích. Tam přes léto pracují učni, kteří tam v průběhu školního roku vykonávají odbornou praxi. Stále větší počet studentů hledá brigády také v zahraničí, kde jsou jejich následné výdělky nesrovnatelně vyšší.