„Je to výsledek dlouhodobé, ale i letošní svědomité práce našich revírníků. Výskyt kůrovců máme dlouhodobě pod kontrolou, ale v letošním roce jejich počet klesl. Dá se říci, že ve srovnání s loňským rokem jsme na tom o 200 procent lépe,“ přiblížil Aleš Kryšpín, zástupce vedoucího lesní správy Lesů ČR na Litoměřicku.

V letošním roce začali revírníci s ochranou lesů kvůli brzkému nástupu jara o několik týdnů dříve. Naplno využívali všechna opatření, která měli k dispozici, tedy feromonové lapače a stromy lapáky. Podle sdělení Aleše Kryšpína použili v letošním roce revírníci zhruba stejné množství těchto ochranných opatření jako v předchozích letech.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, v lesích škodí tím, že se zavrtává pod kůru stromů, kde naklade vajíčka. Vylíhlé larvy následně poškozují lýková pletiva stromů, která je vyživují.

Smrky uhynou

V konečném důsledku vede působení kůrovce k oslabení imunity stromu do té úrovně, že uhyne. Ideálním počasím pro šíření nebezpečných kůrovců je teplo a sucho. Rizikovým obdobím je přibližně červen až srpen, kdy dochází k líhnutí tohoto nebezpečného hmyzu a následným náletům na porosty.

Cílem pracovníků Lesů ČR však není kůrovce zcela zlikvidovat. „Všechny druhy jsou přirozenou součástí lesních ekosystémů, cílem obrany proto není je vyhubit, ale udržovat v bezeškodném množství. To znamená v základním stavu,“ vysvětlil před časem Radek Drahný ze společnosti Lesy ČR.

Jak závěrem upozornil Aleš Kryšpín, pozitivní výhled mají lesníci také do dalších let. „Předpokládáme, že nízký stav kůrovců udržíme také v příštím roce.

Situaci může ovšem zcela změnit vývoj počasí. To nikdy neovlivníme,“ dodává zástupce vedoucího lesní správy Lesů ČR na Litoměřicku.