Už 70 let se Stanislav Štýs z Mostecka zabývá rekultivacemi, tedy obnovou krajiny po těžbě uhlí. Momentálně 88letý lesní inženýr a odborník na životní prostředí se ve čtvrtek 16. května zúčastnil setkání s delegací Evropské komise (EK), která kvůli uhelné problematice přijela do Ústeckého kraje. Úředníci EK si prohlédli uhelnou elektrárnu v Prunéřově, lom ČSA na Mostecku nebo třeba jezero Most.

„Dnes je ve všech nádržích a rybnících v republice dohromady kolem pěti miliard kubíků vody, tady to jednou bude 2,5 miliardy kubíků, tedy největší zásoba kvalitní čisté vody v republice. To bude mít obrovský význam pro závlahy, lidi i výrobu,“ sdělil u jezera Štýs, který zastává myšlenku, že krajina uměle vytvořená rekultivací má mnohem větší ekologickou hodnotu než původní krajina zničená povrchovým dobýváním uhlí.

To je podle jeho slov právě i případ jezera v Mostě nebo Milady v Ústí. Napustit vodou se mají po vytěžení rovněž velkolomy Nástup v Tušimicích na Chomutovsku, Vršany u Mostu či důl Bílina. Skupina Sev.En Energy Pavla Tykače zase plánuje v roce 2024 utlumit těžbu svého lomu ČSA a na místě též vytvořit jezero.

| Video: Youtube

Uhelné lomy v ústeckém kraji  Zdroj: YouTube.com/Karel Lučan

„Perspektiva do deseti let je přechod od uhlí na jiné zdroje energie. EK proto nabídla regionům svou pomoc při přípravě projektů, aby mohly čerpat více peněz. Česko peníze alokované má, sama si ve vládním programu RE:START určuje, kam půjdou,“ řekl Juraj Nociar, ředitel kabinetu komisaře pro energetickou unii Maroše Ševčovice. V Evropě je pak 42 uhelných regionů, do nichž prý EU hodlá celkově poslat až devět miliard eur. „Úspěšné projekty by ale měly cílit hlavně na nové pracovní příležitosti, na zabezpečení atraktivnějšího místa pro život a na vytvoření lepšího podnikatelského prostředí,“ doplnil Nociar.

Právě evropské peníze pro jezero Most a další lokality postižené těžbou uhlí v Ústeckém kraji tamní politici podporují. „Částka devět miliard zatím ale není v budgetu EU. Nicméně kromě nás jsou mezi postiženými regiony také země jako Polsko, Slovensko, Španělsko a část Německa, a nově snad i Bulharsko a Ukrajina, a je proto potřeba mít naše projekty připravené, abychom včas mohli začít čerpat dotace,“ připomněl náměstek hejtmana Martin Klika. V současnosti se podle něj Ústecký kraj zaměřuje hlavně na projekty týkající se zdravotnictví a školství.

Jezero Most se mělo veřejnosti otevřít napřesrok v létě, kvůli nutnosti stabilizovat podloží z toho však sešlo. „Nyní je termín s ohledem na stav a průběh jednotlivých prací v oblasti revitalizačních projektů stanovený na září 2020,“ potvrdil Petr Lenc, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí, který má rekultivaci na starosti.

Většinu úředníků EK, kteří do kraje přijeli, tvořili Slováci. Spali v Hotelu Větruše v Ústí. „Jde o pracovní jednání, připravili jsme pro ně tedy pouze raut. Ten zahrnuje také oceněné regionální potraviny a další výrobky z našeho kraje,“ podotkla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Zástupci komise zamířili v pátek do Prahy, kde na ně čekala závěrečná konference.