Například malý kousek Itálie si užijí hosté v nově otevřeném podniku Leonardo na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Ten vznikl na místě někdejší drogerie. Po kompletní rekonstrukci prostor se „nejen cukrárna“ otevřela minulý týden ve středu (18. května).

Majitelka Bára Tomečková si první dny po otevření pochvalovala. „Od středy do soboty jsme měli pořád plno. Zatím máme k dispozici vnitřní posezení, ale plánujeme i zahrádku, kterou otevřeme, jakmile získáme patřičná povolení,“ uvedla.

Včelaření. Ilustrační foto.
Včelaři na Litoměřicku začali stáčet první med. Sezónu vidí jako nadějnou

Nabídka i design zařízení se nese v italském stylu. Návštěvníci tu ochutnají italskou zmrzlinu gelato, kterou tu vaří podle staré rodinné receptury. Znát ji mohou z Café Páv na ploskovickém zámku a jako nejlepší v Ústeckém kraji ji loni zvolil gastro průvodce Lukáš Hejlík.

„Zpočátku jsme tady v Litoměřicích chtěli otevřít jen zmrzlinárnu, ale bylo nám líto, že by tu byla jen zmrzlina, takže jsme k tomu přidali i další nabídku. Nyní jsme pekárna, bistro i kavárna,“ popsala Tomečková, která je vystudovanou magistrou umění a design kavárny si sama navrhla.

Kromě italské zmrzliny si tu hosté dají středně praženou kávu z rodinné pražírny v italské Parmě, od pondělí do pátku pak obědy v podobě salátů, risotta nebo polévky. Pekárna zase nabízí například ciabattu a focacciu, ale i další pečivo. Nechybí tu nabídka sladkých zákusků a v tamním obchůdku jsou k dostání různé těstoviny, omáčky, sýry, vína či oleje.

Koupaliště na Písečném ostrově v Litoměřicích. Ilustrační foto.
Letní koupaliště se chystají na sezonu. Jako první otevřelo to litoměřické

Mezi nové podniky v Litoměřicích patří také Breadfitstore v ulici Boženy Němcové, který otevřel na začátku letošního jara v prostorách bývalého antikvariátu. V podstatě jde o pekárnu, kde ale nechybí možnost posedět a občerstvit se čerstvým pečivem a kvalitní kávou.

Jak přiblížila majitelka Denisa Doubravová, je Breadfitstore v podstatě řemeslnou kváskovou pekárnou. I bez velké reklamy si sem zákazníci cestu našli. „Nezačínali jsme úplně od nuly. Předtím jsme jezdili s pečivem několik let na farmářské trhy, takže nás lidé znají a další zákazníci se postupně nabalují. Nabízíme u nás i kávu z pražské pražírny Candycane coffee a připravujeme také sendviče,“ popsala majitelka Breadfitstore.

Zákazníci si tu v recenzích pochvalují právě kávu, ale také sladké pečivo v podobě koláčků nebo koblih a křupavý chléb.

Pivo Lanýž z minipivovaru usedlosti Dvůr Perlová voda v Kostelci nad Ohří získalo druhý nový certifikát.
Pivo, víno a sýry. Regionální značku České středohoří mají nově tři produkty

Nové podniky vznikají také mimo okresní město. Příkladem může být kavárna na náměstí v Úštěku, která je nově součástí v dubnu přestěhované Galerie U brány, která se nyní jmenuje Galerie Úštěk. „Ačkoli ještě nezačala naplno turistická sezóna, především víkendy jsou co do návštěvnosti moc dobré,“ zhodnotil majitel galerie a kavárny Libor Uhlík.

Ke stávajícímu posezení uvnitř, chystá ještě rozšířit venkovní zahrádku. Ta by v následujících dnech měla nabídnout posezení s dostatkem stolů, které bude ladit s modrým designem domu i s historickým rázem městečka. „Kromě široké nabídky kávy z litoměřické pražírny Zoban, si tu hosté mohou vybrat také kvalitní pralinky, dorty i slané občerstvení,“ doplnil Uhlík.

A protože je kavárna součástí galerie, najdou tu zákazníci také stálou kolekci obrazů a grafik známých českých autorů a je tu také místnost na pravidelné výstavy. Tu nejbližší tu od soboty 28. května bude mít Luboš Malina, který přestaví svou nejnovější grafickou tvorbu.