Lidé v okolí si stěžují, že čtyřnožci štěkají a pobíhají kolem, veterině leží na srdci jejich životní podmínky. To i ochráncům zvířat, kteří majitelům psů nabízejí pomoc s očkováním, kastrací i s nabídnutím voříšků lidem k adopci. Muž se k tomu staví rezervovaně.

V úterý bylo na místě 13 psů, podle pohledu převážně štěňat obojího pohlaví. Tísní se v jedné místnosti, mají malý oplocený výběh ven. „Tomáše znám. Pejsky krmí, má je rád,“ je si jistý strážník Tomáš Rotbauer. Problém ale vidí v tom, že jsou zvířata celý den zavřená.

„Sám by se nenajedl, aby psům dal najíst,“ potvrdil vzdálený příbuzný chovatele psů Stanislav, který má kvůli aktuální rodinné situaci v terezínském objektu ve smečce své čtyři psy. Ani veterina neshledala, že by psi byli podvyživení.

Novým ředitelem roudnické Galerie moderního umění je Miroslav Divina
Novým ředitelem roudnické galerie se stal Miroslav Divina

I tak ale ochránci zvířat majitele psů upozorňovali na to, že situace je neúnosná. Psi se nesmějí dál množit a žít v současných tristních podmínkách. Majitelům, kteří nejsou zjevně v nejlepší finanční situaci, podávají pomocnou ruku. „Nabízíme pomoc spolků, útulků i dočasných chovatelů,“ uvedla Lucie Oravcová ze spolku na ochranu zvířat SOZLIT. Minimálně o štěňata prý už zájem je.

A nejen to. „Také pro fenky a dominantního samce Barona chceme najít domovy a hned je nechat kastrovat. Doktor Vomáčka z veterinární kliniky LIFE v Litoměřicích by to udělal zadarmo,“ doplnila Oravcová. Do nějakého útulku v okolí podle ní všechny psy dát nejde, jsou přeplněné.

I kdyby se v nich místo našlo, stálo by to peníze. I pro městskou kasu by to představovalo nepříjemné náklady, pokud by se v tom chtěl Terezín angažovat.

Dopravně bezpečnostní akce TISPOL
OBRAZEM: Policie kontrolovala na Litoměřicku řidiče

Psi jsou na místě dlouhodobě. Zástupkyně krajské veterinární správy, které na místo dorazily, podají podnět odboru životního prostředí v Litoměřicích na redukci chovaných psů na minimum těch stejného pohlaví a prošetření podmínek jejich chovu. Veterina byla podle Rotbauera na místě už loni. Stejně jako nyní její zástupci konstatovali, že psi nejsou podvyživení, trvali ale na dvou výbězích a rozdělení psů od fen. Chovatel to měl přislíbit, ale nezvládl to.

Spolek SOZLIT chce podle svých představitelek v nejbližší době zřídit na Facebooku zvláštní skupinu, jejímž prostřednictvím by se psi mohli nabídnout novým majitelům. Hned v úterý začaly ochránkyně zvířat s focením jednotlivých zvířat. Otázkou je, jestli o nabídnutou pomocnou ruku bude Tomáš a další lidé, kteří tu psy mají, stát. O tom, že to nebude jednoduché, svědčilo to, že k focení chovatel připustil pouze několik psů. Podle očitých svědků dokonce vyhrožoval sebevraždou, kdyby o psy přišel.

V úterý byl na místě i pracovník městského úřadu, který bude řešit i chovatelovo nelegální bydlení v garáži. Tento prostor totiž není určen k bydlení a chybí zde sociální zázemí. „Nájemce zde pouze skladuje stavební materiál a na to má s městem, kterému areál patří, podepsanou nájemní smlouvu,“ uvedl Rotbauer.

Řidiči pozor, začíná se frézovat vozovka mezi Lovosicemi a Čížkovicemi.
Řidiči, pozor! Začíná se frézovat vozovka mezi Lovosicemi a Čížkovicemi