„Při nedělní procházce pod Radobýlem jsem viděla projíždět jezdce na čtyřkolkách. Radši jsem k nim nešla. Jezdí tady často. Také na motorkách se tu předvádějí každou chvíli,“ stěžuje si starší žena z Litoměřic.

„Samozřejmě se tam nesmí jezdit, protože mimo vyznačené cesty a obecně mimo komunikace motorkáři jezdit nesmějí. Bohužel s tímto jevem se setkáváme velmi často. Po celém území CHKO je velký problém, že motorkáři, ale i další vozidla jezdí kde se jim zachce,“ uvedla vedoucí Správy CHKO České středohoří Markéta Peřinová.

Jak dále upřesnila, problém se netýká pouze Radobýlu, ale také dalších chráněných míst po celé ČR. Na Litoměřicku jsou to především oblasti kolem Žitenic a Pohořan. O pohybu motorkářů Správa CHKO ví, pokud ale nezná konkrétní pachatele, nemůže s tím nic dělat. V případě přistižení přímo na místě však hrozí motorkářům vysoké pokuty.

„Zákon o ochraně přírody a krajiny na toto pamatuje, takže udělujeme pokuty, řádově až v desítkách tisíc korun,“ informovala Peřinová. Pokud je někdo chycen opakovaně anebo vjezdem způsobí poškození či zničení přírody, může se pokuta vyšplhat až ke sto tisícům korun.

Strážci CHKO zatím nikoho z motorkářů na Radobýlu osobně nepřistihli, podle Peřinové se ale mohou hlídky, pokud se situace nezlepší, na zdejší kontroly více zaměřit.

K udílení sankcí může přistoupit také policie, na příjezdové cestě k Radobýlu je navíc umístěna značka zákaz vjezdu.

„V okolí Radobýlu podnikáme namátkové kontroly, samozřejmě podle našich možností,“ uvedl vedoucí litoměřického dopravního inspektorátu Jaromír Galia.