V Psychiatrické nemocnici v Horních Beřkovicích se léčí pacienti se všemi druhy psychických poruch či závislostí na návykových látkách, alkoholu nebo gamblingu.

Jako součást léčebných procesů zde už řadu let aplikují i kulturu pacienti hrají divadlo, užívají si hudební koncerty a dvakrát ročně mají možnost navštívit festivaly Beřkovické jaro a podzim.

TRVÁ PĚT DNŮ

Ten jarní začíná právě v těchto dnech a nabídne pacientům ale i veřejnosti řadu zvučných jmen. Beřkovické jaro potrvá pět dnů. Jsou plné koncertů, divadel, filmů, výstav nebo vzdělávacích aktivit.

„Opět jsme se snažili vytvořit pestrý a žánrově různorodý program. V úterý 3. dubna zazní písně z oblíbeného muzikálu Mamma Mia! a v pátek 6. dubna navštíví Multicentrum už potřetí idol mladšího publika, zpěvák Sebastian,“ slibuje David Vačilja, manažer zdejšího Multicentra a organizátor festivalu, na kterém vystoupili například i Michal David, Václav Neckář, Bára Basiková, Daniel Hůlka nebo Marta Kubišová.

Natěrač.
Projekt beřkovické nemocnice navštívilo na 1500 diváků

SKONČÍ DIVADLEM

Druhý festivalový týden zahájí zpěvačka s naprosto nezaměnitelným sopránem Eva Pilarová a středa 11. dubna bude patřit populárnímu folkovému zpěvákovi Pavlu Dobešovi. Celý festival pak zakončí divadelní komedie Hvězdné manýry v podání divadelního souboru Háta.

Festival je primárně určený pacientům nemocnice. „Veřejnost může ale navštívit večerní koncerty, divadlo a také prodejní výstavy šperků a bižuterie,“ říká Vačilja, který už v současnosti pracuje na dalším festivalu, říjnovém Beřkovickém podzimu.

„Opět bychom rádi přivítali známé osobnosti z řad zpěváků a herců z českých luhů a hájů. Vše záleží na jejich časových dispozicích a především na finančních požadavcích,“ dodává organizátor.

Pacienti oslavili Den Ne!závislosti
OBRAZEM: Pacienti oslavili Den Ne!závislosti

Možnost se kulturně vyžít mají pacienti v nemocnici po celý rok ve zdejším multikulturním centru, které funguje téměř deset let a vzniklo rekonstrukcí zchátralého secesního kostela. Pořádají se zde koncerty, výstavy, vzdělávací a společenské aktivity nebo divadlo, ve kterém vystupují i pacienti a které s nimi společně nacvičuje a píše právě David Vačilja.

„Naše dramatická výchova s prvky dramaterapie je naprosto dobrovolná aktivita. V současné době ji navštěvuje asi jedenáct pacientů ze čtyř různých oddělení a snažíme se nacvičit autorskou pohádku Popelka a čtyři roční období, kterou bychom rádi zahráli v rámci Beřkovického jara 2018,“ uzavírá Vačilja.

Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích.
Do programu psychiatrické rehabilitace se zapojilo 80 pacientů