Benefiční akce nejsou na Litoměřicku ničím neobvyklým. Hudebníci, sportovci nebo divadelníci během roku na dobročinných akcích podpoří řadu organizací, aktivit či spoluobčanů, kteří měli o něco méně štěstí než ostatní. Benefice na opravu historického klavírního křídla tu však ještě nebyly.

Výtěžek z akcí podpoří opravu cenného koncertního křídla Scholze Warnsdorf, které historicky vlastní lovosické gymnázium a je již dlouhá desetiletí v dezolátním stavu. Nové křídlo by pro školu znamenalo milionovou investici.

Nápad studentů zrealizovala sbormistryně studentského pěveckého sboru Tutti Pazzi Josefína Eichlerová. "Na nápad nechat opravit klavírní křídlo mě přivedly děti. Když jsem totiž začala učit na gymnáziu, založila jsem studentský sbor Tutti Pazzi. První zádrhel nastal, když jsme měli koncert a náš korepetitor byl naprosto šokován elektronickými klávesami, na které nás měl doprovázet," říká sbormistryně.

Náklady na opravu jsou odborníky odhadovány na téměř 150 tisíc korun. K získání prvních 17 635 korun pomohla už loňská benefice, která se odehrála v lovosické Pfannschmidtově vile. Během koncertu v našlapané síni vily vystoupili mladí hudebníci z gymnázia a zároveň se předvedl i samotný sbor Tutti Pazzi.

Václav Kopta u klavíru.

Druhá benefice proběhne v pondělí 26. března od páté odpolední v Kulturním centru Lovoš. Hostem akce bude hudebník a herec Václav Kopta, kterého mnozí znají z komedie Sněženky a Machři nebo talkshow Mr. GS. "Oslovila jsem několik známých osobností, bohužel některé ani neodpověděly, jiné byly velmi časově vytížené. Pan Kopta nám okamžitě vyšel vstříc, byl milý, komunikoval bezproblémově a to vše bez nároku na honorář," neskrývá radost Josefína Eichlerová.

Dalším, kdo vystoupí na koncertě bude začínající muzikálová hvězda a zároveň bývalý student gymnázia - Pepa Fečo známý například z muzikálu Adams family nebo Bonnie a Clyde.

„Ohlas na první benefici byl ze strany veřejnosti velmi vstřícný a příznivý. Věříme, že nynější koncert v sále nově rekonstruovaného střediska Lovoš a se zajímavým hostem Vaškem Koptou bude alespoň stejně tak úspěšný,“ řekl k akci ředitel gymnázia Marek Bušek.