Stovky kilometrů dlouhá trať napříč republikou s cílem v Potůčkách na Karlovarsku vede v letošním roce také přes Litoměřicko. Přímo do Litoměřic dorazí běžci v pondělí 9. srpna podvečer. Následující den ráno vyrazí do Žatce, zastaví se i v Lovosicích, Třebívlicích či Postoloprtech. Ve středu se při cestě do Božího Daru objeví v Klášterci nad Ohří a Kadani.

Ještě v pondělí před litoměřickou zastávkou se s týmem sportovců mohou lidé okolo třetí odpoledne setkat v Hoštce. Jak přiblížil koordinátor asi 80 kilometrového úseku mezi Mnichovým Hradištěm a Litoměřicemi Lubomír Švec, v Hoštce se poběží z náměstí Svobody přes Lindův dvůr, kolem školy a sportovního areálu na parkoviště k silnici u naučné stezky.

„Připojit se k nám může každý, kdo má chuť a třeba jen na pár set metrů. Zastávky ve městech jsou určené jak pro místní běžce, tak i pro děti a další, kteří se k nám na libovolně dlouhou trasu mohou připojit. V Hoštce strávíme přibližně 30 až 40 minut a pak vyrazíme do Litoměřic,“ popsal Švec s tím, že podle předběžné domluvy by se v úterý ráno, kolem 8,30 hodin před startem další etapy mělo na Mírovém náměstí v Litoměřicích uskutečnit setkání s veřejností. I tady budou mít zájemci možnost se ke skupině přidat.

Úsek mezi Litoměřicemi a Žatcem koordinuje Milan Javornický. „Z Litoměřic zamíříme k přívozu do Píšťan, odkud se přepravíme přes Labe do Lovosic,“ poznamenal Javornický. Setkání se tam uskuteční před desátou dopoledne u nové rozhledny. Zájemci pak mohou společně s běžci vyrazit přes lesopark Osmička na Václavské náměstí, kde bude připravené představení celé akce a také krátký kulturní program.

Poslední zastávkou na Litoměřicku budou Třebívlice. Naplánovaná je mezi 12,30 až 12,45 hodin na Komenského náměstí. „Trasu z Litoměřic do Žatce poběží asi šestnáct lidí, další se k nám mohou samozřejmě přidat,“ vyzval Javornický.

V souvislosti s epidemií koronaviru je letošní ročník Peace run poznamenaný nejrůznějšími opatřeními. Jak Švec připomněl, v minulých letech vedla trasa napříč celou Evropou. Českem nyní běží zhruba patnáctičlenný tým, který jistí dvě doprovodná vozidla. „Běhu se účastnil i četný mezinárodní tým a na mnoha místech se konal bohatší doprovodný program pro veřejnost. Kvůli covidu to nyní není možné. Neběží se ani celoevropská trasa. Běh ukončíme 12. srpna v Potůčkách na hranicích s Německem, kde už dál nikdo pokračovat nebude,“ uvedl Švec a doplnil, že letos se zapojili alespoň sousedé ze Slovenska. Pochodeň míru, kterou běžci po celou dobu nesou, přinesli svým přátelům také na rakouskou a následně i na polskou hranici.

Peace Run je štafetový běh s hořící pochodní přes více než 140 zemí světa, jehož posláním je vytvářet atmosféru přátelství, míru a porozumění mezi lidmi. Založil ho atlet, filozof a umělec Sri Chinmoy.