Více než dvě stě tisíc mužů a žen stojí o křesla v zastupitelstvech napříč zemí. O ta litoměřická se jich v deseti stranách a sdruženích utká 270. Abecedu z iniciál jejich profesí složíte bez problému. Do písmenkové polévky zastupitelstva chtějí „hupsnout“ administrativní pracovník, bankéř, číšník… Nebo také zdravotní sestra.

Podle okresní statistiky jsou lidé zapsaní na kandidátky nejčastěji živnostníci a podnikatelé: skoro 14 procent z celkem tří tisíc lidí. Do zastupitelstva chce i devět procent důchodců. Zajištěný penzista v komunálu pasuje i do představy odborníka. „Zodpovědný politik je finančně relativně zajištěný člověk s určitou profesní zkušeností a odpovídajícím sociálním statutem,“ myslí si politolog Lukáš Novotný z ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

Zahájení Policejního mistrovství ČR speciálních pořádkových jednotek v Litoměřicích
Policie má mistrovství ČR speciálních pořádkových jednotek. Podívejte!

Obojí spojuje 66letý trafikant Josef Čech, který podniká už od sametové revoluce. Krámků s novinami, ale i jiným zbožím měl dřív víc, na penzi si nechal jediný. Tisk a tabák sám prodává, je tak v dennodenním kontaktu s běžnými lidmi. Ani v komunální politice není nováčkem. Od začátku 90. let působil v litoměřické ČSSD, po neshodách ale stranu před pěti lety opustil. „Letos mě zaujal Tomio Okamura, program strany SPD i lidé, kteří za ni v Litoměřicích kandidují,“ líčí trafikant, kam ho vítr zavál.

Ve statistice těch, kdo usilují o vliv na chod samosprávy, následují se šesti procenty učitelé. Mezi nimi i profesor litoměřického gymnázia Petr Bašus, který jako bezpartijní kandiduje za litoměřickou KDU-ČSL.

„Jsou tam slušní lidé,“ vysvětluje, proč se rozhodl pro tuto stranu. Jde s ní do komunálních voleb také proto, že je mu proti srsti zpětné zdanění restitucí. Ač je na 5. místě kandidátky strany, která v současnosti drží pouze jedno místo v zastupitelstvu, v Litoměřicích známý a respektovaný pedagog může díky křížkování přeskákat i straníky na čele kandidátky. 

Politika a škola

Učitel dějepisu však verbovat hlasující mezi studenty nebo jejich rodiči nemíní. Ostatně, nešlo by to ani teoreticky. „Škola musí být apolitická,“ připomíná Bašus s tím, že mu to ale v jistém ohledu vadí. „Učitel nemusí studenty zrovna přesvědčovat o konkrétní straně. Ale určité principy by jim ze svého přesvědčení vštěpovat mohl,“ myslí si.

Mezi profesemi lidí, kteří usilují o to dostat se do litoměřického zastupitelstva, jsou někdy i takové, které bychom nečekali. Jako třeba archivář anebo historik, a to vůbec ne na nevolitelných místech: za ODS o křeslo bojuje na 4. místě historik Filip Hrbek, za ANO na místě třetím Jiří Adámek z litoměřického Státního oblastního archivu. Že by byl archivář vždy „šedou myší“ utopenou v moři vybledlých listin, Adámek vyvrací.

Jak jsou na tom vaše plíce? To lze zjistit fouknutím do přístroje, který ukazuje lékárník Jindřich Šmíd.
Lidé v Ústeckém kraji vedou smutné statistiky zhoubných nádorů plic

„Mojí úlohou je kontrolovat, zda orgány státní správy řádně vedou spisovou službu. Přicházím tedy denně do kontaktu s dokumenty, které jsou aktuální,“ vysvětluje. Adámek šel za ANO už do minulých komunálních voleb, ale na skoro nevolitelném místě. „Přesvědčil mě kredit konkrétních lidí, kteří v Litoměřicích kandidují,“ zdůvodňuje archivář, proč se rozhodl právě pro Babišovo hnutí.