Cože? reagovala nevěřícně Michaela z Úštěku na zprávu o tom, že se Česká spořitelna chystá na konci června zavřít svou zdejší pobočku. Záměr banky rozladil i vedení města, které si pozvalo jejího regionálního manažera Radka Vorlíčka na středeční radu. Rozhodnutí spořitelny je však zřejmě nezvratné. Město se pokusí zachránit aspoň bankomat.

Podle mluvčího České spořitelny je úštěcká pobočka takřka nevyužívaná. „Počet klientů se mnohdy pohybuje v jednotkách denně,“ uvedl Filip Hrubý.

To se nezdá Michaele. „Koho znám, má tam účet. Když tam přijdu, bývá plno,“ tvrdí žena z Úštěku s tím, že ona sama sice většinu záležitostí řeší přes internetové bankovnictví, ale občas na pobočku musí. Příště už tedy bude muset cestovat do Litoměřic.

Samotné město má u spořitelny přes deset účtů. „Úštěk je spádové město pro tisíce lidí z okolních obcí,“ připomíná starosta Pavel Kundrát. Účty mají u spořitelny místní podnikatelé, spořitelna nemá v Úštěku konkurenci. „Její uzavření se dotkne především asi tisíce starších občanů, kteří mají problémy s obsluhou bankomatu,“ upozorňuje Kundrát.

Co bude s přístrojem, který je v budově České spořitelny, je ovšem také otázkou. „Bankomat v Úštěku zůstává i nadále. Lze z něj vybírat hotovost nebo provádět platby, třeba platit složenky,“ tvrdí Hrubý.

Dům chce však spořitelna prodat a není jisté, zda tu bude chtít nový majitel bankomat ponechat. Zrušení bankomatu by lidi zasáhlo možná ještě víc než zrušení pobočky.

„Bankomat kromě místních často využívají také turisté včetně těch, kteří jezdí na populární úštěcké jarmarky,“ upozorňuje Michaela.

Definitivní tečku za působením České spořitelny vidí jako reálné nebezpečí starosta. „Úštěk a jeho památková rezervace zažívá příliv vietnamských obchodníků, kteří skupují volné objekty. Dopouštějí se úprav a modernizací budov podle svých potřeb.“

V KRAJI KONČÍ JEDINÁ

Úštěcká pobočka je jedinou, kterou v tomto roce v Ústeckém kraji spořitelna ruší. „Žádnou další rušit neplánujeme. Naopak jsme celou řadu poboček v Ústeckém kraji modernizovali,“ poukazuje Hrubý s tím, že jednou z nich je i pobočka v Litoměřicích. „V průběhu letošního roku se chystáme modernizovat další,“ dodává mluvčí spořitelny.

Moc dalších možností v oblasti peněžních služeb Úštěčtí nemají. Klienti Poštovní spořitelny si mohou vybírat na poště, ta je ale mimo centrum. Podle místních je na poště jen jedna úřednice a často se tvoří fronty. Služba cashback, kdy obchodníci mohou z jejich karty vyplatit lidem hotovost, prý ve městě chybí.

Naději, že do Úštěku po zavření jedné banky přijde jiná, si místní moc dělat nemohou. „Obecně platí, že pokud někde zavře banka pobočku, má k tomu důvod, který je pro jinou banku důvodem tam pobočku neotevřít,“ připomněl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.