Podpořit Ústecký kraj se rozhodla i Lovochemie. Průmyslový podnik z Lovosicka, který se kromě pozitivní zaměstnanosti podílí i na znečišťování životního prostředí v okolí.

„Jako každá společnost má i Lovochemie zpracovánu koncepci, podle které svému okolí přispívá. V centru pozornosti se proto nacházejí nejbližší obce, které jsou nějakým způsobem ovlivněny přítomností našeho závodu. Dále pak podporujeme školy, zdravotnictví či konkrétní charitativní akce,“ uvedla mluvčí podniku Irena Vodičková. Odpovídala na otázku, proč se Lovochemie rozhodla věnovat peníze (600 tisíc Kč) Lovosicím, tak i Krajskému úřadu Ústeckého kraje. Tomu Babišův podnik vloni na podzim převedl 1 milion korun na běžný účet úřadu.

„Jejich vedení pak rozhoduje, které aktivity z daru podpoří. Vedení obcí, měst, ale i kraje nejlépe ví jak prostředky využít tak, aby pomohly tam, kde jsou skutečně potřeba,“ argumentovala Vodičková.

Jenže, jak Deník zjistil a zmapoval, z milionu korun doputovalo na Litoměřicko jen 25 tisíc korun. Kraj Biskupství litoměřickému přiklepl peníze na podporu akce Noc kostelů 2012.

Naopak krajští radní nasměrovaly stovky tisíc do Chomutova či do Prahy, ale i do Brna.

Ústecký kraj potvrdil, že od Lovochemie dostal milion korun. „Finanční prostředky nejsou uvolňovány dle projektů, ale jsou na základě Smlouvy o vzájemné spolupráci v celkové výši zasílány na běžný účet kraje s přiděleným účelovým znakem pro sledování jejich pohybu,“ uvedl mluvčí úřadu Zdeněk Rytíř.

„Kraj je oprávněn tyto prostředky čerpat do 30. dubna 2012 a předložit společnosti Lovochemie souhrnnou zprávu o jejich použití do 31. května.“
V Chomutově bruslí

Kraj z milionu částkou 150 tisíc korun podpořil společnost Kultura a sport Chomutov, jejímž vlastníkem je město. Konkrétně měly být peníze použity na akci Silvestrovská brusle 2011, která se uskutečnila na místním zimním stadionu vloni 31. prosince od 14 do 17 hodin. V Chomutově je městskou radní Jana Vaňhová či primátorem Jan Mareš (oba ČSSD), jeho náměstkem Jan Řehák (ODS).

V Chomutově skončily peníze od Lovochemie i u tamního basketbalového klubu BK Levharti, konkrétně u vlastníka klubu BK ASK. Tisíce mají sloužit na akci Děti hrají basketbal. Klub spoluvlastní například Martin Řápek, s nímž má dítě bývalá primátorka Chomutova a nyní poslankyně ODS Ivana Řápková.

V Brně se vystavuje
Lovochemie svými penězi nepřímo podpořila i známé Veletrhy Brno. Společnost, jejímž předsedou dozorčí rady je brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), tisíce korun má mít na výstavu Mezinárodní potravinářské veletrhy SALIMA 2012. Konkrétně na prezentaci/přehlídku regionálních potravin.

Biblioterapie?
Největší částku 300 tisíc korun ale obdržela soukromá PR agentura Jany Procházkové, ženy na mateřské dovolené. Globe production se sídlem na pražských Vinohradech požádala kraj o peníze pro projekt Cesta za duševním bohatstvím aktivního seniora. Ve smlouvě, kterou má Deník k dispozici, se píše pouze to, že obsahem je „rozvoj kulturních a sociálních vědomostí a vztahů seniorů v Ústeckém kraji prostřednictvím biblioterapie za účasti známých osobností z oblasti kultury.“

„Projekt budeme teprve realizovat s moderátory na začátku března. Chceme seniorům uspořádat příjemné odpoledne,“ telefonicky uvedla jednatelka Procházková. „Projekt se ještě nikde neuskutečnil. Když jsem se dívala na Ústecký kraj, tak mně tam něco podobného chybělo.“

Procházková ale nebyla schopna sdělit, kde se uskuteční první akce. „To je teprve v jednání,“ konstatovala s tím, že předčítat by měl například Alexander Hemala.

Myslivci
Částku 180 tisíc korun dostali i myslivci z Českomoravské myslivecké jednoty. Okresní myslivecký spolek Ústí nad Labem má peníze využít v rámci projektu Podpora činnosti klubu včetně prezentace myslivosti v Ústeckém kraji. „Zbývajících 45 tisíc Kč bude rozděleno v 1. čtvrtletí roku 2012,“ sdělil mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

A co na to Lovochemie?„Působíme v severních Čechách, rozhodli jsme se tedy podporovat zdravotnictví a kulturu v regionu, kde žije většina našich zaměstnanců. Nemáme lidské kapacity na posuzování důležitosti jednotlivých zájemců o sponzoring, proto jsme zvolili tuto cestu. Každý rok dostáváme plnění a na základě něj se rozhodujeme, zda v podpoře pokračovat či budeme vyžadovat nasměrování dotací do jiné oblasti. Na rok 2012 jednáme o významějším posunutí prostředků do lokality Litoměřicka,“ reagovala mluvčí Irena Vodičková na dotaz, zda se firma neobává spojit své jméno s úřadem, který má potíže věrohodně vysvětlovat, na co které peníze z dotací jdou.