Andrej Babiš má velké plány. Na Litoměřicku vlastní Lovochemii s Preolem, masokombinát Procházka a kromě zemědělské prvovýroby si chce podmanit i politiku.

Volební kampaň bude financovat ze zisků svých továren, sympatizanty a posléze voliče hnutí ANO 2011 bude hledat mezi svými zaměstnanci a nespokojenci. Prohlašuje, že chce bojovat proti korupci. Jádro voličů se má rekrutovat z Litoměřicka a Mostecka. Probíhají jednání o spolupráci s hnutím Severočeši.cz. To vzniklo před posledními krajskými volbami v roce 2008 kolem otce zakladatele, podnikatele Jiřího Zelenky, jako reakce na úspěch sdružení Mostečané Mostu. Ti vládnou městu už druhé volební období.

Babiš podle svých slov už našel kandidáty, které chce podpořit v senátních volbách. Ty se na severu Čech konají na podzim v Litoměřicích, Teplicích a Chomutově.

Na severu Čech Babiš už našel i oblastního manažera, který má koordinovat a sbírat sympatizanty pro ANO 2011.

Miliardář ale zatím nepředstavil konkrétní program hnutí, připomíná spíše Věci veřejné 2. Babiš mluví o korupci, odkazuje na kauzy zveřejněné v médiích. Zároveň ale vždy udržoval kontakty s politiky, a to jak z ODS, tak ČSSD. Blízko měl třeba ke Grossově vládě.

Z pohledu Litoměřicka je zajímavá informace o spojení bývalého roudnického místostarosty a současného starosty Hrobců Luboše Matka s hnutím Severočeši.cz. Právě za toto hnutí má být na Litoměřicku lídrem do krajských voleb. Na ty se ale připravují i ostatní strany a hnutí. Rozbít dvanáctileté partnerství ČSSD a ODS na krajském úřadě chtějí nová uskupení jako Paroubkova NS LEV21 či PRO kraj tvořené i Stranou zelených. Opodál nechce zůstat ani TOP 09 se Starosty.

Kdo bude usilovat o hlasy?

Tyto strany a hnutí chtějí uspět v krajských a senátních volbách

ODS
Občanští demokraté už mají poměrně jasno, jak bude vypadat jejich kandidátka do krajských voleb. Povede ji bývalý děčínský primátor Vladislav Raška. ODS hledala svého „pana čistého“, což je pro ni komplikované. Za bývalého hejtmana Jiřího Šulce vznikl kontroverzní Fond hejtmanky a od roku 2000 strana vytvářela koalici s ČSSD. Na šestém místě je litoměřický místostarosta Karel Krejza. Naopak chybí Antonín Terber. O kandidátech do senátu ještě není zcela rozhodnuto, avšak za Litoměřicko by se na další období do senátu rád probojoval Alexandr Vondra. Toho ale stíhá jako stín kauza ProMoPro s předraženou technikou v rámci českého předsednictví EU.
NS-LEV21
Pro Jiřího Paroubka jsou krajské volby prioritou. Před čtyřmi lety ČSSD dostal do Rady Ústeckého kraje i díky boji proti zdravotnickým poplatkům. Se stranou se nakonec rozešel a naopak je s představiteli ústecké sociální demokracie „na nože“. Jako předseda své nové politické strany Národní socialisté levice 21. století chce „zpřetrhat“ vazby ODS a ČSSD na krajském úřadě. Paroubkovi a Petru Bendovi se daří získávat do členské základny jak bývalé členy ČSSD, tak i nové tváře. Zda se NS-LEV21 zaměří i na senát, není zatím zcela zřejmé.
TOP O9 a STAN
O kraj bude bojovat i TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí. Pozornost na sebe ústecká „topka“ strhává bojem proti výběrovým řízením formou tzv. losování, které vypisuje krajský úřad pod vedením ČSSD. Lídrem kandidátky je ústecká lékařka a imunoložka Karola Haasová, dvojkou starosta Malých Žernosek Petr Liška. Ten bude rovněž senátorským kandidátem za Litoměřicko a Slánsko. V parlamentu by Liška pravděpodobně držel linii pravicové politiky reprezentovanou Miroslavem Kalouskem a Jaromírem Drábkem.
ČSSD
ČSSD bude obhajovat své krajské pozice. Prakticky všechny strany a hnutí se budou snažit sociální demokracii „sestřelit“ upozorňováním na korupci a nestandardní kroky. Na kraji se chce udržet triumvirát Jana Vaňhová, Arno Fišera, Pavel Kouda. Ten, přestože je vlivným ústeckým sociálním demokratem a v radě kraje je už 12 let, musí čelit mnoha skandálům Fond hejtmanky, Krajská zdravotní, kauza Bulasová. S Fišerou je pak politicky odpovědný za dovoz ostravských kalů. Přestože potvrzovací krajská konference proběhne v březnu, jedničkou z Litoměřicka má být Jan Szántó. Kandidovat do senátu za Litoměřicko a Slánsko bude litoměřický lékař Hassan Mezian.
PRO kraj + SZ
Hnutí PRO kraj je nové uskupení vzniklé na Děčínsku, které se rozšířilo do Ústí nad Labem a díky spojení kandidátky se Stranou zelených se rozšířilo do celého kraje. Ostře se vymezuje vůči současné koalici ČSSD a ODS. Na kandidátce bude zoolog Přemysl Rabas, lékař Petr Klepiš nebo nestraník z Litoměřicka, evangelický farář Zdeněk Bárta.
Věci veřejné
Věci veřejné jsou v útlumu. Zda postaví kandidátku do krajských voleb, není zřejmé. Strana je ochromena i díky skandálům ministrů ve vládě.
Severočeši.cz
Severočeši.cz jsou prakticky jedinou aktivní opozicí na kraji. Už před čtyřmi lety byl jejich cíl rozbít koalici ODS a ČSSD. Jako jediní upozorňují na kauzy. Vyjednávají s ANO 2011. Na Litoměřicku se do popředí chce dostat Luboš Matek, starosta Hrobců.
KSČM
KSČM často na kraji hlasuje s ODS a ČSSD. Role komunistů je nečitelná. Krajští zastupitelé se nijak nevymezují vůči krokům, které se dějí na krajském úřadě. V rámci senátních voleb lze očekávat vymezování se vůči pravicové vládě. Pravděpodobně bude kladen důraz i na tradiční témata komunistů.