Například v Litoměřicích nechá město ročně odstranit šest až deset vraků. S likvidací odstavených automobilů na veřejných parkovištích začali také v Roudnici nad Labem.


„Každý automobil, který dlouhodobě zabírá místo na parkovišti a jedná se o vrak, je nutné nejprve zdokumentovat. Výzva k jeho odstranění je následně pourčenou dobu umístěna na městské vývěsce a označen je takto i samotný vrak. Pokud jej majitel ani po této výzvě neodklidí, odstraní automobil město,“ přibližuje Ivan Králik, velitel litoměřické městské policie.

Bez SPZ, s výzvou

Odstavený automobil se na vývěsce společně s výzvou k odstranění může objevit už na základě toho, že není označen státními poznávacími značkami.
Jak dále uvedl velitel litoměřických strážníků, v poslední době ubylo vraků, které muselo město odklidit. „Byla doba, kdy musely být odstraněny i dva až tři do měsíce. Nyní jich bude přibližně deset do roka,“ vypočítává Ivan Králik.

K razantnímu boji proti odstaveným autovrakům přikročili také v Roudnici nad Labem.

V Roudnici nad Labem v loňském roce odstranilo město šest vraků. Ovšem jen za první tři měsíce roku 2009 byly takto zlikvidovány tři automobily.
Problémy s odstavenými autovraky evidují pracovníci roudnického městského úřadu především v prostorech sídlišť.

„Stávající právní úprava nařizuje majiteli komunikací, aby dříve než autovrak nechá odstranit, vyvěsil minimálně dva měsíce předem výzvu k odstranění předmětného vraku. Teprve až po uplynutí této lhůty může město autovrak nechat fyzicky zlikvidovat,“ uvedl Jiří Novák, který má likvidaci autovraků v Roudnici na starost.

„Náklady na odstranění nese město, ale v případě, že zjistíme majitele, třeba i dodatečně, můžeme po něm veškeré náklady vymáhat i zpětně. Z předešlých zkušeností se nám osvědčilo vylepování výzev, protože ve valné většině si majitelé své automobily buď odstranili, nebo uvedli do náležitého technického stavu,“ dodal Jiří Novák.