Hazard a jeho omezení je v Litoměřicích stále diskutovaným tématem. Začátkem roku začala platit vyhláška, která zakazuje herny v celé městské památkové rezervaci. Omezení hazardu se však dotklo jen historického centra, v ostatních částech města provoz regulovaný nebude.

„Město si je vědomo škodlivosti hazardních her, avšak nechtělo přistoupit k absolutnímu zákazu, protože se obává vzniku nelegálních heren zaplňujících místo na trhu. Z tohoto důvodu zvolilo pouze regulaci vůči nejcennější historické části města,“ stojí v textu vyhlášky.

Ilustrační foto.
Z Lovosic rychle mizí výherní automaty

Její znění také umožňuje založení nových herních podniků. Návrh na zamezení vzniku nových provozoven totiž shodil ze stolu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Nelíbil se mu náš pozitivní výčet míst, kde lze herny provozovat. Podle něj tím narušujeme hospodářskou soutěž,“ vysvětlila za litoměřickou radnici Martina Skoková.

Ke konci roku 2017 se v litoměřických hernách nacházelo celkem 366 zařízení. V sousedních Lovosicích automaty v hernách a restauracích zakázali natvrdo. Z původních 171 automatů jich koncem roku zbylo pouhých devět, které také musí zmizet. V Lovosicích už ale odhalili první pokus o nelegální hernu, kdy živnostenský úřad namátkovou kontrolou zjistil tři uzamčené výherní automaty v herně asijského provozovatele.

Lyžařský vlek v Tašově u Malečova je již v provozu. Sněhové podmínky jsou tu dobré i díky umělému zasněžování. O víkendu zde lyžovaly stovky návštěvníků z Ústecka i Litoměřicka.
FOTO: Na Malečově si lyžování užily stovky lidí

S aktuálním množstvím výherních automatů ve městě nesouhlasí iniciativa Stop hazardu v Litoměřicích, za kterou stojí předseda litoměřické Strany zelených Petr Panaš. Ten také podal na prosincovém zasedání zastupitelstva návrh na plošnou regulaci herních zařízení na celém území města.

„Aktuálně bude zákaz pouze v městské památkové rezervaci, ale všude jinde ve městě naprosto bez omezení? Nechápu názor, že na území městské památkové rezervace to má negativní dopady, ale všude jinde už ne,“ divil se Panaš, jehož návrh zastupitelstvo neschválilo na základě rozhodnutí ministerstva vnitra. Text byl totiž v rozporu se zákonem.

Upravenou vyhlášku plánuje Petr Panaš předložit na únorovém zastupitelstvu, s jejím schválením ale ani tentokrát nepočítá. „Velkou šanci projít nemá, jde totiž už o několikátý pokus. Minimálně chci ale vyvolat diskuzi a jsem ochoten podpořit takový návrh, který hazard ve městě věcně a logicky omezí,“ dodal Petr Panaš.

Litoměřice, ilustrační foto.
Litoměřice v letošním roce vysadí novou zeleň