Na rekonstrukci je teoreticky možné vzít si dotaci, jenže pokud by ji obec získala, musela by přesně dodržet projekt. A v případě Libochovic nikdo nevěděl, zda je něco takového možné.

Starosta Miroslav Zůna označil případnou dotaci na rekonstrukci nádraží za příliš riskantní podnik. „Dotace se v obci samozřejmě v minulosti využily, ale to není případ rekonstrukce autobusového nádraží. To bylo postaveno v rámci různých 'akcí Z' a daly se předpokládat problémy, které nejsou na první pohled zjevné,“ vysvětluje.

Autobusové nádraží v Libochovicích.Autobusové nádraží v Libochovicích na snímku z roku 2013.Zdroj: Deník/Karel Pech

Aby se mohly do starého nádraží zanořit lžíce rypadel, bylo nutné zjistit, zda nepoškodí nějaké potrubí nebo kabeláž. "ČEZ nám při kontrole podkladů řekl, že přímo pod nádražím vede vysoké napětí a bude nutná přeložka," dodává starosta Zůna.

Za pravdu mu dává i Jiří Kunt, který v časopise Vesmír vysvětluje, že „ve městech a v místech s hustou distribuční sítí se vedení elektřiny ukládá pod zem. Jde však o distribuční soustavu se střídavým napětím 0,4 kV až 22 kV. V některých výjimečných případech se z technických důvodů používají podzemní kabely i pro vedení velmi vysokého napětí 110 kV.“

Tak v Libochovicích přestavovali autobusové nádraží: 

V Libochovicích se naštěstí ukázalo, že šlo o planý poplach. Vedení pod zemí skutečně bylo, ale šlo o „mrtvé“ dráty, nenapojené na energetickou soustavu. Přesto průzkumy a další práce rekonstrukci nádraží prodražily. „Pokud by byly peníze z účelové dotace, měli bychom problém. Tady se vyplatilo, že jsme šli do této konkrétní investice bez dotací,“ zhodnotil situaci starosta Zůna. Nakonec se výstavba z původních 19 milionů vyšplhala na zhruba 23 milionů korun.

Libochovice mají krásný zámek i volně přístupnou zámeckou zahradu. Na zdejší zámku se narodil jeden z velikánů české vědy Jan Evangelista Purkyně. Připomíná ho nejen zámecká expozice, památník, ale i Purkyněho ulice. „Park je opravdu hezký, ale zámek by potřeboval novou fasádu,“ říká Květa Krčmářová z Litoměřic, která si s kamarádkou vyrazila do Libochovic na výlet. „Já tady byla během třiceti let několikrát a myslím, že na zámku se nic nezměnilo. Možná střechu má novou,“ poznamenala její kolegyně.

Pomník J. E. Purkyně před zámkem v Libochovicích.
Jan Evangelista Purkyně se narodil na zámku. Je po něm pojmenovaná univerzita

Sestříhané trávníky prozrazují pravidelnou a pečlivou údržbu a vstupné na zámek je pro seniory snížené. Zatímco „dospělák“ v pracovním věku zaplatí vstupné v hodnotě 170, senioři mají lístek za 140 korun. V zahradě nejsou koše na psí exkrementy. Důvod je jednoduchý - psi mají do zahrady vstup zapovězený.

A jedno vtipné jméno nakonec. V roce 1685 nový majitel libochovického panství kníže Gundakar z Dietrichseina přijímá do svých služeb zahradním uměním obeznámeného krasozahradníka Jana Tulipána. Krasozahradník Tulipán zveleboval zahradu podle plánů italského architekta Antonia della Porty.