Autobusový zájezd neplánovaně skončil v sobotu 7. června pro skoro čtyři desítky cestujících v Perlovické zatáčce pod osadou Libínské Sedlo nad Prachaticemi.

Skupina přátel Severočeské galerie v Litoměřicích měla v plánu navštívit Pasov. Místo poslechu tónů varhan a prohlídky města ale museli v několika vteřinách vyběhnout z autobusu, který v momentě zachvátil a posléze zcela zničil požár.

Podle řidiče autobusu i podle dalších cestujících se všechno seběhlo velmi rychle. "Autobus jsem ještě večer i ráno kontroloval a bylo všechno v pořádku. Cestou sem sice nějaké problémy byly, ale nic nenasvědčovalo, že by to byla nějaká větší závada. Ráno jel autobus normálně, ještě jsem sledoval teplotu motoru a bylo to v pořádku. Pak najednou začal autobus snad během pěti vteřin hořet. Snažil jsem se ještě rychle vynést nějaké batohy, co byly za mnou, ale víc už jsem toho nestihnul," líčí řidič.

"Chystali jsme se do Pasova. Naštěstí jsme ubytovaní v Prachaticích, takže celá výprava sešla dolů do města pěšky z kopce. Nicméně Pasov nám opět zůstal uzavřený. V loňském roce jsme se tam nedostali, protože tam byla dvanáctimetrová povodňová vlna. A letos to vypadá, že se tam opět nepodíváme," okomentovala celou událost zástupkyně ředitele Severočeské galerie Litoměřice Olga Kubelková.

I když museli změnit plány, všichni to brali s nadhledem a jednomyslně se shodovali na jednom: "Hlavně, že se nikomu nic nestalo."

Kromě škody na totálně zničeném autobusu, přišli někteří z cestujících i o své osobní věci, jako jsou bundy, kabelky, ale i mobilní telefony, nebo tablet, se kterým si chtěli pořídit fotografie z výletu. "Nejdřív jsme vůbec jet nechtěli, pak jsme si říkali, že pojedeme autem, ale řekli jsme si, že by to bylo mnohem dražší, že pojedeme raději autobusem. Bývali bychom zaplatili tisícovku za naftu," poznamenal mladý pár, který v několika sekundách přišel o věci za zhruba padesát tisíc korun. I tak to ale bral s nadhledem.

"Náhradní program máme. V neděli jsme měli v plánu si prohlédnout Prachatice, tak to prohodíme a město si prohlédneme už dnes. Půjdeme se podívat i do muzea. Odjezd jsme měli naplánovaný na nedělní odpoledne, ale budeme muset počkat, než majitel agentury sežene náhradní autobus. Pak budeme řešit, co dál, jestli odjedeme ještě před polednem, nebo podle plánu," dodala Olga Kubelková.