„Posláním akce je podpora osvěty autismu a ukázat, že autista většinou nevypadá jako Rainman, že myslí a žije možná trochu jinak a někdy nelehce, ale přesto je nositelem obecně prospěšných kvalit. Na besedy zveme zajímavé hosty, kteří tak či onak mají k tématu autismu co říci, ať už jde o odborníky, herce či další malé či velké autisty, kteří mají co říci," uvedla Olga Černohorská z občanského sdružení Adventor.

Prvním z putujících je Pavel Hlušička (*1969), literární autor a hudebník, tvořící pod pseudonymem Mnoháček Zgublačenko. Pavel dokazuje, že ačkoliv život s autismem někdy není jednoduchý, má i pozitivní stránky a že i lidé s autismem mají nejen své místo na zemi, ale mají i čím obohatit ostatní. Je původním iniciátorem akce, jejíž první ročník loni pořádalo sdružení Adventor pod názvem „Putování s básníkem".

Druhým putujícím je Vít Havránek (*1987), který spolupracuje se sdružením Adventor teprve pár měsíců. Stejně jako Pavel má rád pěší turistiku při chůzi se mu dobře přemýšlí a je pro něj relaxací od psychického napětí. Kromě pěší turistiky má rád literaturu prózu, ale i stejně jako Pavel poezii (i když ji sám nepíše). Má mnoho dalších zálib, jako hudbu a pěstování různých sportů, ale především rád chodí, a proto kontaktoval organizátory Putování rozhodnut ujít celou trasu spolu s Pavlem.

Letošní trasa bude mít 400 km a oba putující tuto vzdálenost ujdou během dubna za 17 dní, nejdelší etapa letos měří 44 km. Letošní putování se jmenuje Putování Po Proudu, protože voda je poznatelná všemi smysly: je vidět, slyšet, cítí ji kůže, nos i jazyk a to vše na mnoho způsobů. Kromě toho autisty voda přitahuje rádi se koupou, rádi ji pijí a rádi si s vodou hrají. Proto putující letos vyrazí po proudu Labe; doprovodí řeku od pramene k hranicím a doufají, že jako se k Labi přidávají jiné toky, i k nim se přidají další ať už na celý den, nebo i jen na kousek cesty, aby tak lidem s autismem vyjádřili podporu. Zároveň každý, kdo se přidá, dostane od putujících na památku malý dárek.

Putování začne 2. 4. na Světový den autismu a bude zahájeno na akci pořádané společně s o. s. Spolurádi, která proběhne v pražském klubu Lucerna Music Bar od 19:00 pod názvem „Skoro normální koncert". „Na této akci vystoupí několik zajímavých skupin, které společně vystihují poselství celého večera: položit si otázku „Co je vlastně normální?". Návštěvníci se mohou těšit i na další exkluzívní události, jako je malba autistické malířky na motivy živé hudby přímo během koncertu, dražba obrazů od mentálně odlišných malířů, podivuhodná mimódní přehlídka a mnoho dalšího, večer bude moderovat herec Jaroslav Dušek. Po skončení se putující dopraví do severních Čech a hned 3. 4. ráno vyrážejí na svou pouť," dodává Olga Černohorská.

Na Litoměřicko dorazí 15. dubna. Nejprve vystoupí v Kavárničce v roudnické ulici Řípská 6 a druhý den, 16. dubna, pak v litoměřické Knihovně K.H. Máchy. Po oba dny startují akce v 17 hodin.