Se zamýšleným propachtováním litoměřické nemocnice na dvacet let nesouhlasí kdekdo. Nepopulární hledání nájemce ale nakonec zastavila úřední moc. Koncesní řízení zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), lidově zvaný Antimonopolní úřad, kvůli formální chybě. Vedení litoměřické nemocnice přitom administrací nepověřila nikoho jiného než člena legislativní rady vlády z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Petra Šustka.

ÚOHS řízení zrušil prvostupňovým rozhodnutím po prověření dvou podnětů. „Zadavatel při vysvětlování podmínek zmírnil požadavky na kvalifikaci uchazečů, avšak následně neprodloužil lhůtu pro podání žádostí o účast,“ vysvětlil mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Zmírnění požadavků však administrátor považoval jen za odpověď na dotaz zájemců o účast. Nevyhodnotil je tedy jako změnu kvalifikační dokumentace, a proto lhůtu pro podání žádostí neprodloužil. Vedení nemocnice zatím nepravomocné rozhodnutí úřadu nenechá jen tak. „Právníci již připravují podklady k podání opravného prostředku předsedovi úřadu,“ popsal ředitel špitálu Radek Lončák (ODS). ÚOHS o rozkladu rozhodne přibližně do tří měsíců.

Jestliže nakonec úřad koncesní řízení posvětí, k jeho obnovení tak může dojít také až po říjnových komunálních volbách a sestavení nového zastupitelstva a rady. To může záměru současného vedení města propachtovat nemocnici zkřížit plány. Proti jsou totiž strany napříč politickým spektrem, které můžou zahýbat složením obou orgánů města.

Zelení s Piráty, SPD ani komunisté rozhodnutí ÚOHS zatím nekomentovali. Jejich postoj se ale asi nebude moc lišit od toho, který vyjádřil nyní nejsilnější opoziční subjekt, místní pobočka ANO. „Pro nás se tím jen potvrzuje to, co říkáme dlouhodobě. Nemocnice musí zůstat městu a k pronájmu není žádný racionální důvod,“ uvedli představitelé hnutí.

Tlaky různých subjektů

Vedení nemocnice i města je ze zpochybňování záměru a následně i zpolitizování celé věci rozčarované a námitky považuje za házení klacků pod nohy. „Koncesní řízení bohužel od počátku čelilo silnému tlaku různých subjektů, které se snažily narušit jeho průběh,“ mrzí Lončáka. Konkrétnější byl místostarosta města Karel Krejza (ODS) v srpnových novinách Litoměřicko24.cz. Jeho slova totiž naznačují, že ÚOHS mohl koncesní řízení zrušit na podnět jednoho z jeho účastníků, Krajské zdravotní (KZ).

„Krajská zdravotní se nejprve přihlásila do koncesního řízení. Nicméně nyní to vypadá, že pouze s cílem narušit jeho průběh,“ pozastavil se místostarosta.

Podle informací Deníku ale KZ původcem podnětu k zastavení koncesního řízení nebyla. Společnost však měla k podmínkám řízení své výhrady. „Správní řízení vedené na návrh KZ bylo zastaveno. Nicméně byl proti němu podán rozklad, o němž se bude rozhodovat ve druhém stupni,“ uvedl dříve Švanda.

A jak se k zásahu Antimonopolního úřadu staví společnosti, které chtějí litoměřickou nemocnici provozovat?
close ÚOHS info Zdroj: Deník zoom_in „Vzhledem k dosud pravomocně neukončenému správnímu řízení se nebudeme blíže vyjadřovat.“
Ivo Chrástecký, mluvčí společnosti Krajská zdravotní

„V tuto chvíli nebudeme podnikat žádné kroky, vyčkáme na další vývoj.“
Lenka Holá, mluvčí společnosti Penta Hospitals

„Rozhodnutí je třeba akceptovat.“
Miroslav Mach, předseda představenstva společnosti Privamed