Hlavní cena sice putovala do České Kamenice, přesto ale litoměřická základní škola „Ladovka“ oslavila úspěch. Její učitelka Helena Lísková totiž v celostátní soutěži o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos obdržela cenu Ámos Sympaťák. Z podpory žáků ve finále byla dojatá. „Měla jsem co dělat, abych se nerozplakala,“ popisuje své pocity Lísková.

Jaká byla vaše reakce na to, že vás do soutěže žáci a rodiče přihlásili?

Nejprve jsem byla zaskočená. Na jednu stranu jsem měla obrovskou radost, že je něco takového vůbec napadlo, protože to považuji za vyznání sympatií a ocenění mé práce s dětmi. Hned vzápětí však přišly obavy z neznámého. Nejsem vůbec soutěživý člověk.

Co vše jste musela plnit během cesty do finále?

Úkolů jsme během těch kol museli plnit opravdu hodně. Vždy bylo zadáno přesně, co máme mít nachystáno s sebou, vždy jsme však dostali ještě nějaký úkol, který znám dopředu nebyl. Plnili jsme ho až na místě. Byl to stres, adrenalin i zábava zároveň.

Jaký máte pocit z titulu Ámos Sympaťák?

Titul Ámos Sympaťák mě moc těší hlavně kvůli dětem a všem, kteří mně při této cestě pomáhali a byli mi velkou oporou. Jinak to ale příliš neprožívám, život jde dál.

Mrzelo vás, že hlavní cenu získal jiný kolega?

Kolegovi Turkovi jeho vítězství nezávidím, nemrzí mě, že jsem nevyhrála já a přeju mu hodně štěstí. Je to velký sympaťák. Totéž musím říct i o ostatních finalistech. Jsem ráda, že jsem je všechny poznala.

close Slavnostní vyhlášení soutěže Zlatý Ámos se konalo v hotelu Olšanka v Praze 3. info Zdroj: Deník / Šťastný Vladimír zoom_in

Přijeli vás na finálové klání podpořit žáci nebo kolegové?

Na finále mě jelo podpořit zhruba 50 dětí a 20 dospělých 8 kolegů z práce včetně pana ředitele Václava Červína a někteří rodiče. Úplně mě to množství lidí v hledišti, kteří křičeli mé jméno, dojímalo, a měla jsem co dělat, abych se nerozplakala. Na to se prostě nedá nikdy zapomenout.

Jak se pak ve škole slavilo?

Po vyhlášení „Ámosů“ jsem dostala květiny od dětí, rodičů i pana ředitele. Ostudu jsem tedy snad neudělala. V pondělí jsem slavila s dětmi ve třídě nechyběla dětská šampíčka a nezdravé dobroty. Také s kolegy ve sborovně jsem poseděla, vyprávěla jim zážitky a poděkovala jim za podporu. S rodiči hodlám slavit při rodičovské schůzce.

Jaké bylo setkání s prezidentem Zemanem? Co jste probírali?

Celkový pocit ze setkání s panem prezidentem mám dobrý. Pana prezidenta zajímal náš názor na probírání politiky s dětmi na školách a my se ho vyptávali na pocity při volbě prezidenta, na inkluzi nebo na platové ohodnocení učitelů a asistentů.