Řediteli muzea Janu Roubínkovi ji v pondělí 8. dubna předal, v rámci svého turné pro českou veřejnost, se svou manželkou Indirou americký astronaut Andrew Feustel. Ten s sebou vzal Ginzův obrázek v březnu loňského roku do kosmu na palubu mezinárodní vesmírné stanice.

Andrew Feustel je české veřejnosti známý především svými vazbami na Českou republiku. Jeho manželka má totiž po své mamince ze Znojma české předky. Na první misi si s sebou americký astronaut vzal Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku. Na svou druhou misi v roce 2011 letěl do vesmíru s postavou českého Krtečka.

Celostátní pochod proti týrání dětí v Libochovicích
KOMENTÁŘ: Memento pochodu za Marečka? Nebuďme lhostejní k týrání dětí!

Kresba Petra Ginze neletěla do vesmíru poprvé. Na svou vesmírnou misi ji s sebou vyvezl v roce 2003 první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Při návratu na Zemi však raketoplán Columbia havaroval, nikdo z posádky nepřežil a kopie Ginzovi kresby se tak na zem nikdy nevrátila.

Tuto událost připomněl na tiskové konferenci i Andrew Feustel. „Bylo pro nás obrovskou ctí, že jsme mohli dokončil misi, kterou započal Ilan Ramon. Doufáme, že se tímto příběh Terezína a tragédie holocaustu bude i nadále připomínat,“ řekl americký astronaut.

Setkání v Terezíně uspořádala Česká akademie věd, která Feustela do České republiky pozvala.