„Pro nás Střekovská kamera nebyla první soutěží, již dříve jsme se přihlásili i do jiných. Konkrétně Střekovská kamera je soutěží amatérských filmů. Nabídli jsme náš debutový film Márinka," řekl Lukáš Janičík, který společně s Martou Vančurovou film natočil.

„Je to krátký amatérský film o stopáži patnácti minut. A nám vlastně nic jiného nezbývá, než film posílat do různých soutěží, aby se o něm vědělo. Díky soutěžím máme nějakou zpětnou vazbu," konstatovala Marta Vančurová. „Pro nás jako autory je promítání filmu v rámci festivalů velkým přínosem."

„K natočení filmu jsme se dostali tak, že jsme absolvovali kurz pro amatérské filmaře. Jmenuje se Free Cinema a vedou ho absolventi FAMU. Účastnit se ho mohou studenti středních nebo vysokých škol," nastínil Lukáš Janičík. „Trvá jeden rok a během kurzu účastník získá základní znalosti o kameře, střihu a dalších jednotlivých oborech filmu. Účastník kurzu dostane vlastního pedagoga, který pomáhá s vývojem scénáře. Náš film je vlastně absolventským filmem a výsledkem kurzu je Márinka."

Podle Lukáše Janičíka ani jeden z dvojice film nestuduje. „Film byl natočen v Praze kromě jedné scény, která se natočila v Českém středohoří. Vlastní natáčení bylo velmi krátké, během tří dní bylo hotovo," prozradil režisér filmu. „Film jsme natáčeli na digitální zrcadlovku, což je běžné technické médium, kterým se natáčí krátkometrážní filmy. Všechno je digitálně."

A jak vznikl nápad natočit Márinku? „Na úvodní hodině kurzu jsme měli přijít s námětem. Přemýšlela jsem, jaký námět bychom zpracovali, a vzpomněla jsem si na povídku Márinka od K.H. Máchy. Ta ve mně zanechala silné emoce," řekla Marta Vančurová. „Naše filmová Márinka se od té původní knižní liší. Svojí představivostí jsem si vytvořila vlastní námět inspirovaný Márinkou."

Kameru, střih a režii zajistil v jedné osobě Lukáš Janičík. „Měl jsem k sobě zvukaře," upřesnil. „Rád bych ve filmařině nadále působil, chci ještě studovat druhou vysokou školu, a to FAMU. Márinka by mohla pomoci při přijímacích zkouškách."