Jan Štok je již pátým rokem ředitelem a organizátorem festivalu. Společně s ním můžeme nahlédnout do zákulisí letošního ročníku Altrosu a zjistit, co všechno může návštěvníkům nabídnout. Rozpovídal se také o tom, co vlastně organizátorská práce obnáší.

Můžete se na úvod našim čtenářům představit? Jaké akce, kromě Altrosu, ještě pořádáte?
Zdravím všechny příznivce rockové hudby, mé jméno je Honza Štok, vyskytuji se tu už 26 let a jsem již pátý rok pořadatelem festivalu Altros Rockfest v Lovosicích, kde také bydlím. Pracuji jako grafik. Ve volném čase vystupuji jako kytarista v kapelách Steelfaith, Krleš a Synové výčepu.

Jak byste stručně charakterizoval dnešní ročník pro poslední „váhající"? Čím se letošní Altros odlišuje od ostatních ročníků?
Festival by se neměl od posledních ročníků moc lišit. Snažíme se jej udržovat ve stále stejné podobě a nabízet lidem kvalitní hudební zážitky. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou přehlídku rockových kapel, parádní areál v lesoparku Osmička u řeky Labe a pro odvážlivce máme tradiční soutěž – pití piva z tupláku na ex.

Na jaké skupiny se mohou návštěvníci těšit?
V páteční den festivalu proběhne takzvaný Altros Unplugged, kde vystoupí hudební skupiny Šavlozubý ponožky a Tosca. Půjde o akustická vystoupení s minimem elektrických nástrojů. Vstupné je zdarma.

Letošním zlatým hřebem sobotního dne bude legendární kapela Blue Effect s Radimem Hladíkem. Dále vystoupí velmi oblíbené punkové kapely Dukla vozovna a N.V.Ú., thrash metalisti Mean Messiah, moje skupina Steelfaith, česká HC legenda Anarchuz, New Black Jack z Ústí nad Labem. Dále ještě vystoupí kapely Crippled Fingers, M3TA, No Remorse a P.P.L.

Sám hrajete v několika hudebních skupinách, proč jste si vybral jako hlavní senzaci festivalu skupinu Blue Effect?
Jsem také kytarista a Radim Hladík patří mezi mé velké vzory. Navíc se Blue Effect těší velké oblíbenosti u všech věkových generací. Jejich hudba i instrumentální výkony všech členů kapely jsou vynikající a koncertní provedení je také parádní zážitek.

Jak složité je takový velký koncept zkoordinovat a kolik váš organizační tým obsahuje lidí?
Jedná se o několikaměsíční přípravy. Je to období plné telefonátů, mailů, ale i problémů a nečekaných změn, které se musí hned řešit. Zvládám to sám s pomocí jedné osoby. Organizace v průběhu festivalu závisí zhruba na 20 lidech, bez kterých by to realizovat nešlo.

Jak hodnotíte publikum, má Altros početnou fanouškovskou základnu?
Každý rok se v areálu pohybuje zhruba 500 lidí, což je na dnešní dobu, kdy podobné menší nízkorozpočtové festivaly vymírají, docela slušná návštěvnost.

Letos slavíte 15. výročí vašeho festivalu, připravil jste si pro návštěvníky něco speciálního?
Nijak jsme oslavy nehrotili. Ve výsledku jsme rádi, že se festival vůbec uskuteční. Návštěvníci budou moci navštívit festivalovou čajovnu, kam jsme připravili vzpomínkový koutek. Tam najdou nějaké povídání od zakladatele festivalu, možná i samotného zakladatele. Naleznou tam i fotky a plakáty z minulých ročníků. Rovněž tam budou dotazníky, kde mohou návštěvníci vyjádřit svou spokojenost nebo nespokojenost s aktuální podobou festivalu.

Pokud byste měl za těch pár let vypíchnout největší úspěch Altrosu, co by to podle vás bylo?
Jak jsem již zmiňoval, největším úspěchem asi bude udržení festivalu naživu a naše stálá fanouškovská základna. Řada fanoušků sem chodí už od prvního ročníku. Festival také navštěvují i nové nejmladší generace rockerů a punkerů, což nás velmi těší.

Umíte si akci užít v průběhu i vy?
Snažím se, ale stejně se musí stále něco řešit, starat se o kapely, sem tam skočit do auta a odjet. Takže můj „klid" nastává až za tmy, kdy už dohrávají poslední kapely.

Ondřej Patrovský