Testováni na alkohol jsou zaměstnanci firem z různých oborů. “Zaměstnance samozřejmě testujeme. Kontroly probíhají namátkově,“ uvedl Josef Fanta, finační ředitel lovosické firmy Preol. Dodal, že Preol využívá kontrolního systému Lovochemie. „Ve velkých chemických společnostech je to standard,“ říká Fanta. V chemickém průmyslu je bezpečnost práce na prvním místě.

Když přijde zaměstnanec Preolu do práce, čipem se registruje. Systém pak náhodně vytipuje zaměstnance, na které se obrátí kontrola. Může tak být kontrolován jak pracovník z výroby, tak klidně i generální ředitel. Fanta, ani nikdo z vedení se prý zatím v hledáčku kontrolorů neobjevil. Zaznamenán nebyl ani žádný prohřešek.

Nějaké to promile v krvi může ohrozit bezpečnost i v cihelně. Libochovická cihelna Heluz tak pravidelně své zaměstnance kontroluje. Miroslav Kulhan, asistent ředitele firmy Heluz zdůraznil, že cihelna skýtá mnoho nebezpečí úrazu, když se lidé pohybují často ve výškách. Kontroly jsou tak podle něj velmi důležité. A hlavně účinné. „ Lidé vědí, že kontroly probíhají, poslední dobou tak žádné problémy nejsou,“ říká.

V Libochovicích žádný případ alkoholem posilněného pracovníka zaznamenán nebyl. Když už by se alkoholový prohřešek u nějakého zaměstnance zjistil, musel by samozřejmě počítat s postihem. Ředitel uvedl, že v takovém případě by byl pracovník okamžitě odebrán ze směny a svůj průšvih by pocítil i na výši výplaty. Takové případy se však podle Fanty řeší individuálně a závisí na mnoha okolnostech, především však na množství alkoholu.

Kontroly vyžaduje i sektor zdravotnictví. Do alkoholtesteru tak občas musejí dýchnout i zaměstnanci Městské nemocnice v Litoměřicích. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči a kvalitu Lenka Kalábová upřesnila, že každý vedoucí pracovník si kontroly svých podřízených plánuje sám.

Nevzpomíná přitom, že by někdo za tu dobu, co se „dává fouknout“, byl přistižen opilý.