Letos město nechá za milion korun zpracovat projekt. Hotový by měl být v roce 2014, informovala mluvčí města Eva Břeňová.
Vloni projekt začal anketou a diskusemi s občany, letos musí město stihnout zpracovat projektovou dokumentaci ke stavbě. „Navazovat budou v dalších letech zákonem stanovená územní a stavební řízení, výběr dodavatele stavebních a vegetačních úprav a následně vlastní realizace. Projekt by měl být dokončen v roce 2014," dodala Břeňová.
Do výsledné podoby parku mohou mluvit i občané. Vloni se jich město ptalo na nejčastější využívání parku i na jeho stávající prvky. Obhajobou před občany si prošel i autor vítězného architektonického návrhu Zdeněk Sendler. Další jednání včetně procházky Jiráskovými sady město chystá na podzim.
Problematickým prvkem celého parku je socha Rudoarmějce. Mnozí lidé tam připomínku minulého režimu nechtějí, město ji ale musí zachovat kvůli mezinárodní dohodě České republiky s Ruskou federací.
Nadace dá na rekonstrukci parku až 25 milionů korun. „Zaplatíme práci architekta a stavební práce. Po otevření parku budeme ještě tři roky platit jeho údržbu," řekla již dříve Jitka Přerovská z Nadace Proměny.
Město prozatím počítá s milionem korun na projekt a asi deseti miliony spoluúčasti na rekonstrukci.
Jiráskovy sady byly slavnostně otevřeny roku 1883. Některé jejich prvky chce město zachovat, kromě sochy Rudoarmějce zůstane například lípa symbolizující slovinsko-české přátelství, kaplička nebo rozmanité vzácné dřeviny. Upraví se ale například cesty, aby více odpovídaly tomu, jak lidé přes park opravdu procházejí.
Nedávno prošly proměnou i Městské sady v Ústí nad Labem, jejich rekonstrukce dokončená v říjnu 2010 stála více než 75 milionů korun. Odpůrci parku vyčítají nejen příliš vysokou cenu, ale především necitlivost k původní zeleni, což potvrdila letos v únoru i Česká inspekce životního prostředí. Podle ní ústecký magistrát chyboval, když povolil v parku pokácet 152 stromů a stovky křovin.