V Bruselu tak mají rozsoudit Čechy a Poláky. Právě ti označili materiál za nebezpečný odpad a požadují, aby byl z polského území dovezen zpět do Česka. Ministerstvo životního prostředí ale považuje odpad za palivo. Naopak podle Ústeckého kraje je Geobal 4 nebezpečným odpadem.

Ten se má na konci února začít pravidelně spalovat v čížkovické cementárně, a to po dobu následujících šesti let. Cementárna do této doby dosud nezveřejnila slibovanou rozptylovou studii. „Předběžný termín je březen či duben,“ uvedl ředitel cementárny Ivan Mareš.

Jak Deník zjistil, na skládce Celio u Litvínova neprobíhají ani pravidelné kontroly Geobalu 4, jak sliboval krajský úřad. „Právě probíhá výběrové řízení na akreditovanou laboratoř, která provede odběry a analýzy podle rozšířených požadavků. Harmonogram zkoušek bude stanoven s ohledem na výsledky výběrového řízení,“ uvedla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Zda cementárna přijme či nikoliv dalších 70 až 100 tisíc tun Geobalu 4, je prý rozhodnuto. „Cementárna další Geobal 4 nebo jiné materiály vyrobené z ropných zbytků z ostravských lagun nepřijme, tedy ani nebude spalovat,“ uvedl na dotaz Deníku Mareš, ředitel čížkovické Lafarge.

Průmyslová lobby zvítězila

Průmyslové podniky vypouštějící po celý rok jedy z komínů slaví. Podařilo se jim „protlačit“ přes poslaneckou sněmovnu pozměněnou novelu zákona o ochraně ovzduší. Nemusí tak od roku 2016 platit do státní pokladny za vypouštění špíny z komínů.

Alibi, proč pro zákon poslanci napříč politickým spektrem zvedli ruku, je několik. Podle předkladatele Jana Bureše z ODS je důvodem to, že chtěl ochránit čtyři miliony domácností od razantního zdražení tepla z tepláren. Právě teplárenská lobby v čele s bývalým expremiérem Mirkem Topolánkem usilovala o neplacení za zamořování ovzduší.

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná zase návrh zdůvodňuje tím, že domácnosti jsou rovněž viníky znečišťování ovzduší a neplatí za to.
O novele budou ještě rozhodovat senátoři.

Tito poslanci řekli "ano"

- všichni přítomní poslanci KSČM
- 18 poslanců ČSSD
- z Ústeckého kraje zvedli ruku
Jaroslav Foldyna, Josef Tancoš
- 25 poslanců ODS
- z Ústeckého kraje zvedla ruku Ivana Řápková
- 11 poslanců z TOP 09
- Jaroslav Škárka (nezařazený)