Radikálové jako pokaždé skandují svá oblíbená hesla: "Nic než národ!" či "Cikáni do práce!" Celou situaci na místě sleduje reportér Deníku. Demonstrace zatím ale probíhá v poklidu, policie je nicméně v pohotovosti. Kontrolovala například auta přijíždějící do města a zabavila jednu dřevěnou tyč, která mohla složit jako zbraň.

Krátce před 15 hodinou se několik radikálů dostalo do slovní roztržky s několika Romy, kteří pochod z okna sledovali. Na místo hned přijely čtyři policejní dodávky a policisté situaci zklidnili.

Podle odhadu Děčínského deníku se v mrazivém nedělním odpoledeni sešlo asi 300 lidí. Organizátoři na náměstí postavili kamion, z něhož mluvili k lidem. Slovo si vzal hlavně šéf strany Tomáš Vandas, který se opět opřel jak do nepřizpůsobivýxh, tak i do vlády, například do ministra financí Miroslava Kalouska. Učinil i narážku na Nový Bor, kde Romové v baru loni v létě posekali mačetami několik hostů. "Asi jim šli učesat vlasy," prohlásil Vandas ironicky v narážce na to, že Romy bude u soudu hájit známá advokártka Klára Samková.

Lidé si na demontraci přinesli také transparenty, například s nápisem: Spravedlnost není diskriminace, či obligátní Stop černému rasismu.

Zorganizování nedělních protestů souvisí s nedávnou smrtí místní ženy. Její rodina - ona, manžel a syn - byla na Nový rok brutálně napadena skupinou Romů, když se vracela z oslav Silvestra. Policie útok označila za rasový. "Co čumíš, ty bílá svině?" slyšel totiž její syn před útokem do Romů. Po krátké rvačce, kdy bránil svého otce, dostal ránu do hlavy. "Probral jsem se až druhý den v nemocnici," líčil později. V nemocnici skončila i jeho matka, ta se totiž po útoku psychicky zhroutila. Jenže uplynuly pouhé dva týdny a její stav se zhoršil natolik, že byla převezena do děčínské nemocnice. Tam zemřela. Podle soudní pitvy bylo příčinou smrti krvácení do mozku. Policie ale vzápětí uvedla, že její smrt s napadením nesouvisí, přesto dojde k dalším odborným expertízám. Smrt ženy byla také impulsem pro místní obyvatele, aby vyrazili v lednu do ulic. První protest se odehrál v neděli 15 ledna.

Shromáždění DSSS zažil zhruba šestnáctitisícový Varnsdorf loni v září. Nacionalistická strana je tehdy svolala kvůli množícím se problémům mezi majoritou a Romy sestěhovanými do místních ubytoven. Zvrhl se v pochod k domům obývaným Romy a skončil potyčkami demonstrantů s policií. Ta proti davu musela použít i pyrotechniku a vodní děl.

Kromě radikálů ale ve Varnsdorfu či Rumburku protestovali místní obyvatelé - na podzim se scházeli každý týden až do doby, než zájem o protesty odpadl. Přesto slavili úspěch, politici si začali Šluknovska více všímat. Kromě toho tu bude více policistů.