Na tradičním jarmarku, který byl věnován zručným řemeslníkům, se setkali s prezidentem Masarykem, československými legionáři a dalšími lidmi z doby první republiky.
Prezident Masaryk, kterého ztvárnil herec Zdeněk Vlček, pronesl po svém příjezdu historickým vozem na náměstí projev, ve kterém zdůraznil účel pravého vlastenectví a nutnost demokratického přístupu k minoritám.
„Projev byl úžasný, bylo tam hodně češství a bylo to aktuální i pro dnešní dobu. Úžasný projev a velká pravda,” komentovala Masarykovo vystoupení Eva Tyclerová z Úštěka.

Prezident se pak v doprovodu legionářů vydal na jarmark pozdravit české řemeslníky a prohlédnout si jejich práci. Mezi nejzajímavější patřil stánek skláře Michala Zahradníka z Prahy.
„Jsme jedním z nejstarších sklářských rodů v Čechách. Jsem už osmou generací, od roku 1775 se u nás v našem rodu dědilo řemeslo z otce na syna,” řekl Deníku. Jak dodal, o žhavé sklo se poprvé spálil v sedmi letech u táty v dílně, později se vyučil jako technický sklář a vyrábí sklo pro chemické laboratoře. Jako zálibu vytváří originální výrobky, se kterými objíždí různé řemeslné trhy.

Návštěvníky na úštěckém náměstí dále pobavil doprovodný program, který náležitě doplňovala dobová hudba. Mohli zhlédnout například ukázku historických jízdních kol z doby první republiky, na kterých jeli dobově oblečení nadšenci z klubu Veteráni Dubá.
„Je to hezké, tato kola pamatuji, jsem 23. ročník, takže jsem na takovém kole kdysi jezdila. I Masaryk se mi líbil, měl pěkný projev,” zhodnotila dopoledne program Jaroslava Vaňková z Nového Boru.
K hlavním bodům programu patřila ještě dobová módní přehlídka Angelo Purgerta, jejíž výtěžek bude věnován na dobročinné účely, a vystoupení skupiny Mackie Messer Band.

Na své si v pestrém programu přišli jak dospělí, tak dětští návštěvníci.