Dvanáct pětičlenných týmů z Českého červeného kříže (ČČK) se sem jelo učit zachraňovat lidské životy. Nyní tvrdí, že jim cvičení dalo mnoho: zkušenost s ošetřováním neobvyklých úrazů, schopnost spolupráce a koordinace záchranné akce mezi jednotlivci i celými týmy.

Zásahy hodnotili zkušení záchranáři
Ošetřování a přístup jednotlivých týmů k řešení krizových situací hodnotili zkušení záchranáři, studenti medicíny, školitelé ČČK nebo další školení zdravotníci.

„U každé z dvanácti disciplín byl vedoucí, který sledoval zásahy týmů. Protože nešlo o soutěž, nehrálo se na body. Týmům ale bylo vždy na závěr sděleno, zda všichni ošetřovali správně či nikoliv a jak by měli u zásahu postupovat,“ vysvětlila členka organizačního týmu, Kateřina Krčová z 5.místní skupiny OS ČČK Praha 7, který cvičení uspořádal.

V noci pátrali po zříceném letadle
A úkoly neměli dobrovolníci vůbec jednoduché. Kromě ošetření 43 figurantů, kteří leželi v bezvědomí, sténali nebo hystericky ječeli na několik km dlouhé trase v okolí Mentaurova a Skalice, se ně ně chystalo překvapení.

Po celodenním nasazení, kdy padli únavou, čekala naše záchranáře noční pátrací akce, při níž hledali pilota a dívku ze zříceného sportovního letadla. Místo spánku procházeli rojnicí lesem.

Po záchraně posádky letadla však vyčerpané obětavce polštář nečekal. Zbylé čtyři desítky figurantů se na ně pečlivě připravily v Mentaurově, kde nafingovali hromadnou rituální sebevraždu.

Za svitu pochodní spatřili příchozí oběšence, uvnitř domu je čekali další zranění všeho druhu. „Ukázalo se, jak jsou lidé s tímto záchranářským smýšlením najednou schopni pod jedním velením lidí s přirozenou autoritou zvládnout krizovou situaci, stmelit se,“ popsala své pocity z noční akce členka týmu Jablonce nad Nisou, šéfredaktorka Jabloneckého Deníku Lenka Střihavková, o jejímž povolání až do nedělního odjezdu nikdo nic nevěděl.

DISCIPLÍNY RESCUE MARATHONU
VODA – Záchrana tonoucího v blátě
NEPOVEDENÝ KURZ PŘEŽITÍ – Hysterie, střelné zranění, záchvat
SKÁLY – Pád horolezce ze skály, vyproštění zraněného ze skály
POPRAVA – Nepodařený pokus o vraždu, střelná zranění
TÁBORÁK – Vážné popáleniny několika osob
KANIBALOVÉ – Vyříznutý jazyk, skalpace, vykousnuté předloktí
VÝLET LESEM – Úžeh, kousnutí zmijí, pobodání vosami
VÝBUCH SPORÁKU –zával zraněného, hluchý pacient, přiotrávení
BITKA O ČEST – rvačka s tragédií, potrat, tržné rány
LESNÍ NEHODA – dřevorubci – pila, sekera, propíchnutí klackem
AUTONEHODA – ujíždějící pachatelé, sražení cyklisty, zranění, útěk
FEŤÁCI – agresor s nožem, usínající narkoman, abstinenční příznaky
PÁD MALÉHO LETADLA – hromadná noční pátrací akce, rojnice, pátrání
po malém letadlu, hledání zraněných v lese
SKLEP – hromadná noční akce po návratu z havárie letadla – hromadná
rituální sebevražda, desítky různých zranění, koordinace týmů

Od pátečního večera do neděle naspali záchranáři – dobrovolníci tak 6 hodin. „V zásadě jsme všichni nevyspalí, ale živí a zdraví. Mám–li akci zhodnotit, podle slov týmů se všem zúčastněným líbila. Našli jsme několik chyb, které se samozřejmě do příštího ročníku pokusíme vylepšit,“ řekla Deníku po ukončení Rescue Marathonu Kateřina Krčová.

Mladé týmy ukázaly velké nasazení
Spokojeni byli i soutěžící, včetně Lenky Střihavkové. „Dům už od pátku neuvěřitelně pulzoval energií a zážitky lidí, kteří se chtějí záchranařině věnovat. Byl to úžasný víkend. Myslím si, že právě na těchto, převážně mladých lidech je vidět, že společnost má mylný názor v tom, že mladí se neumí pro něco nadchnout a jen sedí u počítače,“ řekla při odjezdu.

Každý se řídil svým šestým smyslem
Podle ní bylo cvičení skutečně přínosné, mladí zdravotníci je mohou využít v reálných situacích také při řízení akcí, při nichž budou mít k dispozici jen naprosté laiky, lidi, kteří se s podobnými kurzy nikdy nesetkali.

„Já osobně jsem do týmu záchranářů přišla bez jakékoliv předchozí přípravy. Přestože nemám žádný zdravotnický kurz, bylo úžasné si vyzkoušet, jak by člověk při poskytování první pomoci postupoval. Řídila jsem se podle svého pocitu a většinou má rozhodnutí byla správná. Je to asi tak, že když se lidé řídí svou intuicí, nic vážného nepokazí,“ dodala.