Nyní ještě protestující chtějí, aby odcházející ředitelka školy stáhla výpovědi dvěma pedagogům. Pokud by se tak stalo, opět by mohli vyučovat na gymnáziu.

Protesty zatím utichly, studenti jsou jen ve stávkové pohotovosti. Zástupci petičního výboru se chystají 7. září na krajské zastupitelstvo. Chtějí totiž diplomaticky vybojovat návrat učitelů.

Z celé kauzy se ale vytratila podstata problému. Z původně sporu mezi zaměstnanci a vedením gymnázia se stala mediální bitva znesvářených stran, která opustila brány jednoho města a okresu. Nakonec se stala politickým problémem Ústeckého kraje.

„Škola a má osoba byla záměrně některými lidmi politizována. Nevím, kdo za tím stojí,“ řekla Deníku Eva Bulasová. Žena, která je členkou ČSSD a v minulosti byla i místostarostkou Roudnice nad Labem, začala hýbat politickým děním.

#nahled|https://g.denik.cz/11/26/0609_lt_demonstrace_gymnazium_infografika_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/26/0609_lt_demonstrace_gymnazium_infografika.jpg|Infografika s výroky politiků před gymnáziem.#

Přestože protestující studenti a rodiče dbali o to, aby kauza nebyla vnímána politicky, stala se pro krajské politiky velkým problémem.

Už v tak napjaté atmosféře, kdy se kupí problém za problémem (Krajská zdravotní, rasové nepokoje ve Šluknovském výběžku) a spekuluje se dokonce o rozpadu krajské koalice kvůli blížícím se krajským volbám v příštím roce, začne gradovat spor v okrese, který je z pohledu krajských špiček ČSSD a ODS rekrutujících se z Mostu, Chomutova a Ústí n.L. „nezajímavý“.

„Celé je to politikum. Zástupce hejtmanky Pavla Koudu a radního pro školství Petra Jakubce věcná podstata nikdy nezajímala,“ konstatoval již několikrát Luboš Nergl, učitel ve výpovědi, kvůli němuž studenti i rodiče protestují.

Nergl také často upozorňuje na vazby Bulasové s Koudou, čímž „přiživuje“ teorii o politickém dosazení ředitelky před dvěma lety. „Ostatně je to pan Kouda, kdo drží paní Bulasovou v její funkci,“ dodal.

Zástupce hejtmanky Kouda je považován za nejsilnějšího sociálního demokrata v kraji, který stranu pevně drží v rukou a má vliv i na krajského šéfa Arno Fišeru. Ovšem se mu tolik nedaří například na Litoměřicku a v nemilosti je zejména městská socdem buňka v Litoměřicích.

Učitelé, studenti a jejich rodiče několik měsíců upozorňovali krajské radní na údajná manažerská a lidská pochybení ředitelky gymnázia Evy Bulasová. „Nebyli jsme ale nikdy dostatečně vyslyšeni. Největším impulsem protestů byla hrozba propuštění pěti deseti učitelů,“ konstatoval za rodiče Martin Šimsa.

Krajští politici situaci na litoměřickém gymnáziu nebrali příliš vážně ještě den před ohlášenou stávkou studentů a demonstrací rodičů v den zahájení nového školního roku. Do Litoměřic ale mezi prvními přicestoval Ivan Přikryl, právník a v letech 2005-2006 vedoucí Úřadu vlády ČR, když byl premiérem Jiří Paroubek. Právě on vyslal svého spolupracovníka do Litoměřic.

Současný poslanec se začal situací na gymnázu věnovat už na jaře a jako viníky kauzy označoval krajské radní. Paradoxně Paroubek vzbudil obavy mezi severočeskými sociálními demokraty a ti neváhali rozšiřovat zvěsti o tom, že za protesty v Litoměřicích stojí právě on.

Několikrát to nepřímo na demonstraci řekl i Arno Fišera, který původně neplánoval do Litoměřic přijet. Zalarmoval ho až telefonát od Jaroslava Foldyny, poslance z Děčínska, který „politikařil“ už na červnovém krajském zastupitelstvu, když navrhl ustanovení pracovní skupiny ke gymnáziu. Ta ale nakonec po dvou prázdninových měsících nepřinesla výsledek.

Fišera se před protestující postavil rázně a zopakoval jim, že žádné závažné pochybení vedoucí k odvolání ze strany ředitelky Bulasové se nenašlo. Ovšem zhruba po hodinové debatě s demonstrujícími změnil názor a možná i pod tíhou tlaku, když na vlastní oči viděl silný odpor nespokojených Litoměřičanů, začal slibovat rychlé vyřešení situace.

Do nelehké pozice se dostala i krajská radní Jana Ryšánková ze Štětí. Ta čelila na demonstraci tlaku naštvaných rodičů, převážně matek studentů. O tom, že by litoměřická kauza mohla poškodit volební výsledek ČSSD při krajských volbách v příštím roce, odmítá spekulovat.

Za odstoupení Bulasové se jasně vyjádřil před rodiči i litoměřický starosta Ladislav Chlupáč z ODS. „My jsme v názorech konzistentní, chceme na gymnáziu klid.“