Z návštěvy své prodejní Galerie Nikol v Litoměřicích dokáže Zdeněk Zámečník dětem udělat opravdový zážitek. Galerie je otevřena teprve od roku 2010, ale už si ji prohlédli a zasvěcený výklad poslechli i studenti z litoměřických středních škol.
Co pro děti připravuje?
„Na přivítání občerstvení,“ směje se. „Ale vážně: vytvořím tady zátiší a pak ať si malují a namalují volně tak, jak to vidí. Ukázalo se, že pro děti je takový přístup podnětnější, než kdyby měly ztvárnit něco na zadání „…a teď budeme malovat to a to!“ Školáci potom tvoří s větším nadšením,“ přibližuje své dosavadní zkušenosti galerista.
To ale není všechno. „Vyrobím pro ně obtisky, aby si mohly vyzkoušet techniky nanášení barev. Pokaždé jsou všechny děti od barev upatlané,“ popisuje druhotný efekt výtvarných aktivit pro školní třídy. „Legraci si pak děti užijí, když mají namalovat jeden druhého a pak si výtvory navzájem ohodnotit,“ má připraveno pro malé výtvarníky další číslo.
Zdeněk Zámečník od dětských let maluje a dopracoval se k technikám, které umožňují vyrábět díla se zajímavými efekty. Obrazy dotváří například pomocí lepidla… Ve středu jeho zájmu jsou abstrakce, akty, koláže, fotomontáže a různé další techniky. A také „patvary k nakopnutí“, jak říká.
Na webu v osobním profilu poodhaluje příčinu svého malířského „nakopnutí“: „Jednou jsem dostal zakázku namalovat prase na plakát a napsat text. A než jsem s vzpamatoval, někdo mě nakopl a zařval: Socialismus je s měkkým i, vole! A tím to začalo – tvrdé y mi zůstalo a prasata jsem přestal malovat.“
V Galerii Nikol v Litoměřicích je v současné době k vidění kromě děl jejího majitele také třicítka obrazů známých malířů převážně 20. století. Mezi nimi například Oskara Schmidta, Františka Hory, Martina Urbana a ze zahraničních Rolanda Oudota nebo členů světově proslulé ruské skupiny Dviženije.
Od nového roku chce Zdeněk Zámečník ve své galerii pořádat také aukce výtvarných děl.
V tom bude na Litoměřicku nejspíš prvním.
Narodil se v roce 1949 v Děčíně, 40 let žije v Litoměřicích. Vyučil se kovářem, ale toto řemeslo nikdy neprovozoval a vystřídal několik povolání. K malování se dostal na ZŠ v Žalhosticích, kam přijížděli i studenti AVU. S nimi jako talentovaný chlapec chodil malovat do plenéru. Od počátku 90. let budoval v domě zakoupeném od města ve Fügnerově ulici v Litoměřicích prodejní galerii, kterou otevřel jako Galerii Nikol v roce 2010. Kromě Litoměřic vystavoval na výroční výstavě v roce 1996 v Geppingenu (SRN). Jeho díla naleznete v některých pražských galeriích, ale i soukromých sbírkách ve Španělsku či Německu. Soukromá studia: Oscar Schmidt. J. Kampprle, R. Randa, Jan Raitr Go, K. Klein. Studijní cesty: Barcelona, Francie, Rakousko.