Asi každý z nás toto místo spojuje především s Přemyslem Oráčem, který byl povolán kněžnou Libuší, aby se stal novým českým knížetem a jejím manželem.

Dále se traduje, že každý nový panovník si na nohy obouval lýčené střevíce a přes rameno si bral mošnu. Tyto dva artefakty si vzal Přemysl, když odcházel z pole, a to proto, aby připomínaly původ rodu Přemyslovců.

Dnes tuto pověst oživuje pomník Přemysla Oráče, který je postaven na Královském poli. Pomník nechali vybudovat Nosticové, a to roku 1841. Architektem pomníku je F. Staummann. Na vrcholu pomníku je umístěn pluh a na stranách jsou reliéfy připomínající tuto pověst. Autorem reliéfů je sochař Josef Max.

Za další zmínku určitě stojí barokní most přes řeku Bílinu, který byl postaven v 18. století. Přes tento most, dlouhý 39,5 metru a široký 4,3 metru, se dostaneme na druhý břeh Bíliny. A cesta nás dále zavede až ke Královskému prameni, jenž vytéká z pozlacené lví hlavy a voda je vždy příjemně chladná a osvěžující. Přímo vedle pramene roste lípa, která byla 16. září 1996 prohlášena za památný strom.

Poblíž Stadic se nachází Volská skála, která měří 309 metrů. Přemyslovi voli se do této hory podle pověsti uchýlili poté, co pro něj přišli Libušini poslové.

Výlet do malebné vesnice Stadice je vhodný pro všechny věkové kategorie a každý si určitě přijde na své. Je to velice klidné místo na hezké strávení například nedělního odpoledne. A to nejlepší na konec - nikde nemusíte platit žádné vstupné.

Zaslal Jan Knob