Ti se nyní díky změně zákona budou moci vydat s radarem k silnici, aniž by řidiče na jejich dohled upozorňovala obří tabule.

„Jestli někdo intenzivně měřil dodržování rychlosti v obcích, pak to byly právě městské policie. Povinnost umísťovat značky ale byla špatným krokem. Jestliže někdo projede v označeném úseku vzorně a za značkou šlápne na plyn, nemá to význam,“ uvedl ředitel městské policie Štětí Jiří Hykl.

Počet přestupků klesl na 10%
Jak dodal, umísťování značek mělo ve Štětí na měření silný dopad. „Když tato povinnost začala platit, nechytili jsme prakticky nikoho. Postupem času četnost měření upadla a řidiči začali být nepozorní. Zastavili jsme jen absolutně nepozorné lidi, přestupků bylo zhruba 10 % oproti dřívějšímu měření bez značek,“ vysvětlil Hykl.

Měření ve městech bude i nadále prováděno na základě dohody se Státní policií, která schvaluje strážníkům úseky pro umístění radaru. Všude to bude bez značek, protože podle výkladu zákona je nelze použít preventivně, pokud v místě nikdo neměří.

Litoměřice měření bojkotovaly
„Máme vytipovaná místa, kde se bude měřit. Označovat je rozhodně nebudeme. Můj názor je takový, že pokud se má dodržovat nejvyšší povolená rychlost a je na to upozorněno v zákoně, proč se má na to upozorňovat znovu, formou cedulí,“ uvedl velitel Městské policie Litoměřice Ivan Králik.

Jak velitel strážníků vysvětlil, v Litoměřicích se se značkami neměřilo, kontrola dodržování rychlosti tady zůstala na hlídkách státní policie.

„Litoměřice se připojily k městům, která se obracela na zákonodárce a usilovala o zrušení povinnosti označování měřených úseků. Měření rychlosti se značkami jsme bojkotovali,“ popsal situaci.

Šlo o zbytečné zaměstnávání lidí
Městská policie posílala své strážníky namísto k silnici raději kontrolovat pořádek ve městě. „Nemělo to žádný význam. Byli tím zbytečně zaměstnáni tři strážníci – jeden musí být při měření u radaru a dva se věnují zastavování vozidel a řešení přestupků,“ řekl o nesmyslnosti měření Králik.

Hlídky se prý navíc nezřídka setkávaly s tím, že kolem nich projel řidič pomalu a za značkou provokativně šlápl na plyn.