Turisté se díky novému způsobu interaktivních průvodců dozvědí mnohem více o krajině, kudy procházejí, správci krajinné oblasti zase minimalizují náklady na údržbu informačních prvků.

Čtyři stezky zkusilo zhruba dvě stě lidí
V současné době jsou na území Českého středohoří aktivní první čtyři stezky. Podle sdružení Památky jinak, které ve spolupráci se sdružením Taggmanager a Správou CHKO stezky připravuje, by jich v budoucnu mohlo být až čtrnáct.

„Stezky jsme zprovoznili začátkem června, využilo je již kolem dvou set turistů a návštěvnost stále stoupá. Mezi nejaktivnější patří stezky Úštěcké dědictví a Po vrcholech CHKO České středohoří,“ řekl za Taggmanager, který se stará o technické zajištění stezek, projektový manažer Jiří Dejmek.

JAK FUNGUJÍ INTERAKTIVNÍ STEZKY
Na interaktivních naučných stezkách jsou stanoviště, kde je umístěn 2D kód – tzv. BeeTagg. Tento kód načte turista pomocí aplikace do svého mobilního telefonu. Jde o jednoduchou aplikaci, která je na internetu zdarma ke stažení a umí ji každý mobilní telefon s fotoaparátem a připojením k internetu.

Po načtení kódu se v telefonu aktivuje příslušná internetová stránka, ze které se turista dozví zajímavosti z daného místa. Informace z kódu lze získat v textové, obrazové i zvukové podobě, a to v české, anglické nebo německé verzi. Rychlost stahování závisí na kvalitě připojení, cena je běžná podle tarifu mobilního operátora.


Připravují další zajímavé okruhy
Občanské sdružení Památky jinak, které pro Taggmanager připravuje obsahy naučných stezek, nyní připravuje informace pro další dvě trasy – okolí Terezína a Litoměřice.

„Jedná se o rozšířený systém, který běží na mnoha místech v republice a je financovaný Ministerstvem životního prostředí ČR. Proto jsme se pokusili interaktivní stezky zavést i v Českém středohoří,“ uvedl za Památky jinak Pavel Gruntorád.

Jak dodal, sdružení předpokládá, že nový systém přiláká do Středohoří také více zahraničních turistů.

Informace, které se návštěvníci dozvídají přímo na místě prostřednictvím svého mobilního telefonu, jsou totiž kromě českého jazyka také v němčině a angličtině.

Informační poutače si přečtěte ZDE a ZDE!

Více zastavení, která neruší krajinu
Nový informační systém uvítala i Správa CHKO České středohoří, protože malé BeeTaggy není třeba tolik udržovat a střežit před vandaly jako informační tabule.

„Největší přednost vidíme také v tom, že tento informační systém je šetrnější ke krajině, nehyzdí terén jako rozměrné informační tabule a přitom je informačně dostatečný,“ vysvětlil za CHKO Lubomír Peterka.

Správa CHKO pracuje v projektu na výběru zajímavých cílů. Díky minimálním požadavkům pro kódy, které lze umístit prakticky kamkoliv, se množství stanovišť rozrostlo zhruba na dvojnásobek.

Plánují prezentaci až 160 zajímavostí
Současně s tvorbou nových kódů obohacují tvůrci stezek i stávající interaktivní stezky. Do října příštího roku by prý mělo vzniknout až 14 tras se 160 zastaveními.

Trasy v CHKO

-  Stezka č. 8 – Po vrcholech CHKO České středohoří
Lovoš – Borečský vrch – Milešovka – Štěpánovská hora – Lipská hora – Kuzov – Raná – Oblík
11 zastavení
-  Stezka č. 9 – Bránou Čech
Kamýk – Plešivec – Radobýl – Kalvárie – Velké Žernoseky
9 zastavení
-  Stezka 10 – Úštěcké dědictví
Židovský hřbitov – Synagoga – Městská památková rezervace – Opičí hlava – Helfenburk – Ostré – Kalvárie – Ptačí domky
9 zastavení
-  Stezka č. 11 – Z Mostné hory na Varhošť
Mostná hora – Bílé stráně – Pokratický potok – Hradiště – Varhošť – Holý vrch u Hlinné
7 zastavení

PLÁNOVANÉ STEZKY:
-  Konojedy a Levínsko
-  Labská cesta
-  Hrady a zámky v západní části j  Českého středohoří
-  Terezín a jeho okolí
-  Zajímavosti Litoměřicka