Nechutné fotografie
Organizátoři protestu proti potratům umístili včera kolem poledne na frekventovaném chodníku velkoplošná plátna s drastickými záběry zabíjení nenarozených dětí a dalších krutých činů páchaných na dětech. V nich přirovnávají zlo interrupce k nacismu, rasovým popravám a válečným masakrům.

Petice pro vládu
Kolemjdoucí občany šokované těmito záběry pak žádají o podpis na petiční arch proti interrupcím, který hodlají zaslat vládě a prezidentovi.

„Cílem petiční výstavy je dosažení legislativní ochrany života od početí. Objíždíme republiku, momentálně je pod peticí asi 14 500 podpisů, především z řad studentů,“ uvedl za sdružení Stop genocidě Jan Vrána.

Většinu lidí výstava šokovala. „Je to tvrdé? Možná jak pro koho, bohužel je to pouze realita, kterou ukazujeme. Chceme, aby veřejnost, zvláště mládež, měla přístup k informacím o potratech a mohla se rozhodnout na základě vědomostí,“ reagoval na otázku k adekvátnosti vystavování naturalistických fotografií.

„Nepůsobí to nejlíp, ale je to pravdivé. Určitě to přiměje k zamyšlení. Potraty by neměly být samozřejmostí, ale je to rozhodnutí ženy,“ vyjádřila se k obsahu výstavy 47letá Ilona z Litoměřic.

Podivné dárky
„Tato petice je určitě dobrá věc, líbí se mi to. Ty obrázky jsou hrozné, myslím si, že děti si zaslouží mnohem víc,“ uvedla Tereza Burešová z Litoměřic, která na petici připojila svůj podpis.

Za podpisy rozdávali organizátoři lidem letáky a umělohmotné modely embryí.

Policejní dohled
Akci od začátku monitorovala kriminální policie, organizátoři totiž přivezli s sebou i pytle s neznámým obsahem. Těmi následně zatížili stojany s fotografiemi.

Výstava byla řádně povolena městským úřadem. „Bylo nám podáno oznámení o shromáždění. Je to řádně ohlášené před Domem kultury Litoměřice a v parku u gymnázia. Víme, že se jedná o umělé potraty, bližší informace o obsahu výstavy nám ale nesdělili,“ uvedla Jana Kuchařová z odboru územního rozvoje městského úřadu.

Akce byla prý ohlášena na oba dny a úřad o ní uvědomil odbor dopravy, odbor životního prostředí, policii a další instituce.

Nic pro děti?
Akce probíhala až do 17. hodiny. Údajně zde dokonce obcházel starší muž, který přesvědčoval k podpisu petice děti. Ty samozřejmě nezůstaly ušetřené pohledu na fotografie.

Podle organizátorů akce není pro děti nevhodná, protože zrůdnost fotografií jim nic neříká. „Malé děti na to reagují bez problémů, protože nechápou to zlo, které se děje. Nemají z toho žádnou šokovou újmu. Naopak některým dospělím, zejména těm, kteří se v minulosti rozhodli pro potrat, to připomíná, co vlastně udělali,“ uvedl Jan Vrána na otázku Deníku, zda je výstava vhodná na veřejné prostranství.