„Návštěvy“ zlodějů pociťují nejvíce chataři například v okolí Třebívlic a Třebenic. Zda jde o organizovanou skupinu, která se zaměřuje právě na rekreační objekty, nebo o „náhodné“ zloděje, zatím policie nemůže potvrdit. Mezi chataři se šíří verze, podle které má jít o skupinu Romů z Teplicka.

„V současné době pachatelé využívají ke krádežím doby pracovního týdne, kdy bývají rekreační objekty opuštěné. Od začátku roku policie registruje desítky případů krádeží vloupáním do rekreačních objektů. Každým týdnem jejich počet narůstá,“ říká Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.

Zloději se podle ní zaměřují na předměty, které se dají lehce zpeněžit v bazarech nebo podobných provozovatelnách. Kradou ale také věci z kovu, jež pak prodají ve sběrnách druhotných surovin. Někteří pachatelé využívají rekreačních objektů k dočasnému zázemí k přespání a zajištění potravy.

Zloději se orientují především na chatové osady, které jsou využívány čistě k rekreaci, kde většinu týdne není stálý obyvatel. Situace vygradovala do té míry, kdy už v některých případech pachatelé nevyčkají ani na noc a vloupají se do objektů za bílého dne.

Policisté však uvádějí, že i přes četné kontroly chatových osad a oblastí nemohou vše uhlídat. Nejúčinnější je bystrý soused, který v osadě žije trvale, jak v pondělí potvrdil jeden z chatařů v Dřevcích na Třebívlicku.

„Souseda už letos vykradli několikrát. Je to hrozné, ale čas od času se podaří někoho chytit. Například v zimě jsem jel na chatu a zahlédl jsem, jak sousedovi kradou plechy ze střechy. Dva zloděje jsem hnal až do lesa, kde se mi je podařilo dostihnout. Zpacifikoval jsem je, svázal a zavolal policii, která si je odvezla. To se ale bohužel nepodaří vždy. Krádeží je hodně. Každopádně je moc dobře, že to tu policisté kontrolují,“ říká chatař.

Z policejních záznamů (červen):
- V Dřemčicích zloděj odcizil z rekreačního objektu železný odpad, cirkulárku, řeznické přepravky, hasičskou hadici, kanystr s benzinem, televizi, set top box, kamna, štípačku na dříví, křovinořez, sekačku, dvě jízdní kola a další věci. Majiteli vznikla škoda 150 000 Kč. Pachatel čelí podezření z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci.
- Lapka si zašel pro potraviny a zahradní techniku do zahrádkářské kolonie v Lovosicích. Majitel jedné zahradní chatky zjistil, že ho navštívil nevítaný host. Stejně dopadla i sousední chatka. Pachatel vypáčil dveře a pak už v chatkách bral, co se mu hodilo. Ukradl různé druhy potravin a benzinovou motorovou sekačku.

Někteří chataři si na své objekty dokonce instalují kamerové systémy. Zloději jdou doslova po všem od elektrického nářadí až po kamna nebo dokonce kovový odpad, jak tomu bylo před několika dny v Dřemčicích. Zloděj zde odcizil z rekreačního objektu železný odpad, cirkulárku, řeznické přepravky, hasičskou hadici, kanystr s benzinem, televizi, set top box, kamna, štípačku na dříví, křovinořez, sekačku, dvě jízdní kola a další věci. Majiteli vznikla škoda 150 000 Kč.

V posledních týdnech se však vyskytují ve velkém i krádeže v kempech, jak potvrzuje policejní mluvčí.

„Rekreanti opustí v nočních hodinách svoji neuzamčenou chatku. Právě takový případ krádeže zaznamenali terezínští policisté v autokempu v Brozanech nad Ohří. O víkendu v nočních hodinách odcizil zloděj z neuzamčené chatky videokameru, digitální fotoaparát, notebook a finanční hotovost. Během několika minut se zmocnil věcí v hodnotě přesahující 50 000 Kč. Na svoji nepozornost doplatil občan cizí státní příslušnosti,“ popisuje Alena Romová.

Z policejních záznamů (květen):
- Do chaty ve Vlastislavi u Třebenic se vloupal neznámý pobuda. Přelezl jeden metr vysoký plot a vypáčil vchodové dveře do chaty, sklepa i zahradního přístřešku. Všechny objekty prohledal a odcizil z nich věci v celkové hodnotě 34 000 Kč. Jednalo se o elektrospotřebiče, dvoukolový vozík, obraz a další hodnotné předměty. Poškozeny byly troje vchodové dveře, další škoda tak dělala 8 000 Kč.
- Na nezabezpečenou zahradu do rozestavěného domu ve Vlastislavi vlezl zloděj. K domu ho však nepřilákala zvědavost, ale stavební materiál. Potřebné věci nalezl ve dvou stavebních buňkách. Našel v nich dva diamantové kotouče a tři prodlužovací kabely. Ze zahrady pak odcizil i 60 metrů přívodních kabelů. Krádeží vloupáním způsobil škodu 30 000 Kč.

I další krádež vloupáním byla ohlášena z autokempu. Tentokrát se jednalo o kemp TJ Slavoj v Litoměřicích. „Lapka ukradl ze židle pod otevřeným oknem jedné chatky příruční taštičku s cigaretami a penězi. I tentokrát se stal poškozeným občan cizí státní příslušnosti. Krádeží mu vznikla škoda téměř 8 000 Kč,“ vyjmenovává mluvčí.

Odborníci z pojišťoven i z policie se shodují, že proti zlodějům nejlépe zabírá, když objekt vypadá obydleně. „V době, kdy existují různé technické vymoženosti, které dokáží automaticky rozsvěcovat a zase zhasínat světla nebo televizi, to není vůbec nereálné,“ vysvětlil již před časem tiskový mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. Policisté i přes všechny výdobytky moderní technologie doporučují na chatu občas zajet i mimo hlavní sezonu.

Spoluautor: Karel Pech