Soud znovupotvrdil původní verdikt z roku 2007, podle něhož má obec zaplatit těžební společnosti Jampílek více než 1, 2 milionu korun za znemožnění těžby písku ve svém katastru. Jedná se o ušlé náklady, které firma vynaložila na přípravu těžby poté, co s ní bývalý starosta Rudolf Vrecko podepsal v roce 2004 smlouvu o spolupráci.
Podepsal údajně neoprávněně
Obec Keblice se brání tím, že smlouva o spolupráci byla neplatná. Starosta ji měl podepsat bez souhlasu zastupitelstva. Toto tvrzení ale Rudolf Vrecko od začátku procesu odmítá. Zastupitelé prý o tomto právním úkonu věděli.
Smlouvu zastupitelé schvalovali ex post
„Smlouva nebyla schválena zastupitelstvem obce a podle zákona o obcích nebyla platným právním úkonem,“ uvedla v odůvodnění soudkyně. Již na následujícím zasedání však zastupitelstvo konstatovalo, že smlouvu respektuje, protože jinak by obec musela platit.
„Předmět smlouvy byl nejméně jeden a půl roku bez dalšího plněn,“ uvedla soudkyně. Firma tak prostředky ve výši 1, 2 milionu vynaložila v dobré víře, že v obci bude těžit. To jí však bylo ze strany obce později znemožněno.
Nová starostka uspořádala v obci referendum. Občané se vyjádřili, že těžbu nechtějí a obec poté přestala s Jampílkem spolupracovat.
„Samozřejmě se odvoláme. Soud jasně řekl, že smlouva byla neplatná. Pokud jednou budeme muset ty peníze skutečně zaplatit, budeme je vymáhat po panu Vreckovi,“ uvedla Štětinová.
Případ jde tak jako tak k ústeckému soudu. Společnost Jampílek se totiž nechala již před soudním jednáním slyšet, že v případě verdiktu ve prospěch obce se odvolá.