V poutavém odpoledním programu se představily zajímavé historické letouny, nejmodernější bojové stroje i akrobatické speciály s neuvěřitelnými letovými schopnostmi.

„Byl to úžasný zážitek. Nikdy jsem tu nebyla, ale už teď vím, že se příště vrátím. Uchvátilo mě především akrobatické vystoupení větroně. Při některých sestavách se mi doslova tajil dech a určitě jsem nebyla sama,“ sdělila Deníku nadšená návštěvnice Šárka Švehlová.

Akce letos oslavila dvacetileté výročí od svého vzniku. Poprvé se tu objevilo hned několik strojů v čele s nejzajímavějším průzkumným letounem Bronco, který byl nasazen ve válce ve Vietnamu. Hlavní pořadatel akce Vlastimil Dvořák řekl, že již dlouhou dobu usiloval o to, aby se mu stroj podařilo na letiště dostat. Podle něho je to vůbec poprvé, co je tento typ stroje na českém území.

Pořadatelé na akci přivítali také několik významných hostů, kteří měli velký podíl na tom, že se letošní Memoriál podařilo zrealizovat. Jedním z nich byl ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš, který si na vlastní kůži vyzkoušel let v letadle i vrtulníku.

„Memoriál Air Show považuji za důležitou akci. Vážím si zejména toho, že vzdává hold našim západním letcům, kteří bojovali během druhé světové války proti nacismu. Do roku 1989 se o nich nesmělo téměř ani mluvit. Memoriál byl mezi prvními akcemi, kde je uctili,“ řekl ministr Josef Dobeš, který dále zdůraznil, že Aeroklub České republiky spadá pod jeho resort a že chystá rozsáhlou podporu sportovní činnosti především mládeže.

„Po roce 1989 se postupně rozpadl poměrně propracovaný systém podpory sportovní činnosti již od mládežnických kategorií. To chceme napravit. Budeme skutečně masivně podporovat sport dětí a mladých lidí. Peníze budou dostávat přímo jednotlivé svazy. Začali jsme s tím již letos, kdy jsme takto rozdělili 270 milionů korun. Do sportu budeme směrovat miliardy pocházející z loterie. Podpora se bude týkat tří kategorií sportovců až do věku 21 let,“ vysvětlil ministr školství s tím, že kapitolu podporu sportu „ubránil“ před škrty v rozpočtu.

Plány na podporu mládeže uvítal i pořadatel Memoriálu a prezident Aeroklubu České republiky Vlastimil Dvořák. „To by mělo zásadně pomoci, protože po celé republice je mnoho mladých lidí, kteří chtějí létat, ale nemají na čem. Navíc nám EU zakázala provoz větroňů typu Blaník, což je tragédie,“ vysvětlil Vlastimil Dvořák.

Na Memoriálů se představila také Armáda ČR v čele s ministrem Alexandrem Vondrou, která předvedla letouny Gripen i české L 159, kromě této techniky byla k vidění polní nemocnice a řada historické techniky, kterou prezentovaly kluby vojenské historie.

Podle pořadatelů na akci dorazilo v sobotu i v neděli vždy okolo deseti tisíc návštěvníků. Nedělní program byl navíc zpestřen letem „všeho co má křídla“. Na konci akce se totiž do vzduchu vznesly všechny stroje, které v Roudnici přistály, a jejich piloti se společným letem rozloučili s Memoriál Air Show 2011.