„Říkalo se po městě už dlouho, že škola skončí. Byli jsme pomlouváni všude, kde se dalo,“ prohlásila studentka druhého ročníku Denisa Procházková. „Moji mámu to urazilo, když ředitel libochovické základní školy Josef Krob, který je i místostarostou, SOŠ veřejně pomlouval.“

„Chodila jsem na městskou základní školu a ředitel je proti této škole. Odrazoval nás od ní, říkal to i rodičům,“ přidala se ke kritice Sandra Pravencová, studentka prvního ročníku.

Podle ředitele SOŠ Pavla Nýdra, který je současně opozičním zastupitelem, byla vedena negativní kampaň vůči škole už několik let.

„Bývalý starosta chodil po městě a říkal, že škola skončí. Děti byly odrazovány už na základní škole. Takže nyní se radnici hodí argument, že máme málo studentů. Přitom letos poprvé klesl počet dětí pod šedesát. Město ročně stál provoz školy 550 tisíc. Nikdy jsme po nich nic nechtěli, jen jednou jsme chtěli pomoct.“

Nýdr je přesvědčen, že pro Libochovice je to krok zpátky, když město nebude mít střední školu. „Škola vznikla v roce 1993 a vlastně navázala po padesáti letech na předválečnou školu. Ale je pravda, že už od roku 2000 byla některým lidem trnem v oku.“

„Důvodem zrušení jsou jiné zájmy. Budovu chtějí někomu prodat a myslím si, že je to i kvůli tomu, aby byl ředitel odejit,“ zaspekulovala studentka Procházková.

Ta společně s dalšími studenty, učiteli a obyvateli města podepsala petici za zachování existence SOŠ v Libochovicích.

„Jsem iniciátorem petice. Požadovali jsme v ní přehodnotit rozhodnutí o zrušení SOŠ a dále jsme navrhli, aby se například sloučila se zdejší ZŠ,“ řekl Nýdr.

Podle ředitele libochovické SOŠ, která vyučuje obor obchodně–podnikatelská činnost, všichni učitelé obdrží výpověď z organizačních důvodů, a to na konci června.

„Mám určité problémy s tím, co je napsáno v zápise ze zastupitelstva a co po jednání na krajském úřadě. Je to celé zmatené. Navíc původně po mně chtěli, abych školu zavřel k 30. 6., což byl úplný nesmysl,“ řekl Pavel Nýdr. „Máme pět žáků z maturitního ročníku, kteří musí v srpnu na opravné ročníkové zkoušky.“

Ti už maturitu budou muset skládat na jiné škole. Stejně jako další čtyři žáci, kteří musí celý čtvrtý ročník opakovat. K maturitě se tak dostalo sedm lidí ze šestnácti studentů. „Jsme kvalifikovaní učitelé a máme velké nároky. K maturitě jsme jen tak někoho nepustili,“ řekla Eva Lupáčová. „Všichni máme tituly, já jsem inženýrka a kandidátka věd,“ reagovala učitelka Ladislava Krupková.