„Akce litoměřické kriminální policie a ústecké cizinecké policie dopadla na výtečnou,“ potvrdila Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.

Kriminalisté na místě zadrželi dva občany vietnamské národnosti. „Dále zajistili všechny rostliny marihuany a ostatní materiál související s jejich pěstováním. Kromě policistů služby kriminální policie byli na místě i specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertíz a zajišťovali vzorky rostlin, které budou následně podrobeny zkoumání,“ uvedla mluvčí.

Dva tisíce „kytek“
V bývalé sušárně chmele policisté objevili přes 2 000 rostlin konopí setého. Jejich hodnota byla předběžně stanovena na několik milionů korun.

„Oba zadržení mladí občané vietnamské národnosti čelí podezření z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy. Podle trestního zákoníku jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let,“ sdělila Alena Romová s tím, že ve středu bylo proti oběma mužům zahájeno trestní stíhání a bude podán návrh na jejich vzetí do vazby.

Pěstírna byla kvalitně vybavena umělým osvětlením, vzduchotechnikou, závlahovým systémem a dalším zařízením. Podle informací Deníku byla pěstírna na elektrickou energii napojena „na černo“.

Jak potvrdil starosta Židovic Miloslav Krejný, pěstírna nebyla nijak nápadná. „Jezdím okolo pravidelně a opravdu jsem nezaznamenal žádný zvláštní pohyb okolo tohoto objektu. Žádné světlo ani přijíždějící auta. Odhalení této pěstírny bylo překvapením jistě nejen pro mě, ale i pro řadu spoluobčanů,“ uvedl starosta.

Odhalená pěstírna konopí v Židovicích je dalším úspěchem litoměřických kriminalistů, jen v letošním roce jde již o druhou pěstírnu. Letos první rozkryli na konci ledna v nedalekých Dolánkách.

Také v této obci šlo o vietnamského pěstitele a rovněž zde byl černý odběr elektřiny a pěstírnu, která byla profesionálně technicky vybavena. V Dolánkách bylo zabaveno 440 rostlin.