Je jím ArtWorkShop, jehož prvním výrazným výsledkem je výroba figurek goril z měkkého nerostu mastku. S pražskou zoo se sdružení dohodlo, že je bude nabízet.

S mastkem má sdružení, potažmo obyvatelé Tabaky, vesnice poblíž města Kisi v Keni, už bohaté zkušenosti. Z přírodního materiálu totiž už od roku 2009 vyrábějí postavičky Kiumbů, součásti originální stolní hry.

Pila, mačeta a nakonec smirkový papír
Jak figurky z mastku vznikají? Kamenná hrouda se nejprve ořeže pilou a oseká mačetou, konečný tvar a detaily se poté vyřezávají nožíkem. Hotová figurka se ohladí smirkovým papírem.

Podle předsedkyně občanského sdružení ShineBean Renaty Rokůskové je výroba figurek z mastku součástí dlouhodobé vize, jak pomoci zlepšit příjmy a tím i životní podmínky keňských rodin.

close zoom_in „S Kiumby se naučili nerost opracovávat, nově se teď učí gorily. Chceme ještě ke stávajícím výrobcům přidat skupinu v Nairobi. V rámci artworkshopů bychom nabídku rádi doplnili o různé šperky, k jejichž výrobě Afričané používají sklo, skořápky nebo odpadní papír. Potřebujeme však vědět, co lidé u nás by z toho nosili. Jaké látky, vzory… Také hledáme někoho, kdo by připravil návrhy, které se budou líbit,“ vysvětluje Renata Rokůsková.

ArtWorkShop – projekt pro budoucnost
V čem tkví princip tohoto projektu? V Keni, stejně jako kdekoliv jinde, je mnoho velmi šikovných řemeslníků, kteří nečekají, až jim někdo pomůže, ale aktivně rozvíjejí svůj talent. „Často už ale nedosáhnou na trh, kde jejich výrobky najdou uplatnění. Proto nakupujeme výrobky od zručných prvovýrobců a hledáme pro ně uplatnění na trzích evropských. Zastáváme princip spravedlivého obchodu,“ říká předsedkyně litoměřického sdružení.

Z každého výrobku deset procent do sociálního fondu
Řemeslníci dostávají za svou práci vzhledem k místním podmínkám dobře zaplaceno. Za každý výrobek, který občanské sdružení nakoupí, uloží do sociálního fondu 10 % nákupní ceny.

„Po roce naší spolupráce použijeme všechny tyto peníze na realizaci projektu, který bude přínosný pro celou komunitu výrobců v dané lokalitě. Podle toho, kolik peněz společně „vyděláme“ a podle rozhodnutí komunity, se může jednat o zlepšení zásobování pitnou vodou, pracovních podmínek, vzdělávací a osvětové aktivity a podobně,“ objasňuje Renata Rokůsková.

Co je občanské sdružení ShineBean?
Občanské sdružení ShineBean působí v oblasti mezinárodní humanitární a rozvojové spolupráce. Bylo založeno 18. prosince 2007.
Podporuje vzdělávání a sociální a ekonomický rozvoj v chudých komunitách v Keni; podporuje lidi, kteří nečekají pasivně na pomoc zvenčí, ale rozhodli se sami aktivně přispívat ke zlepšení svých životních podmínek, svých rodin a dalších členů své komunity. V České republice se věnuje osvětě a pomocí rozvojového vzdělávání šíří povědomí o situaci a problematice v méně rozvinutých zemích mezi žáky základních a středních škol.
ShineBean tvoří otevřená skupina lidí; kdokoliv se cítí osloven tím, co a jak ShineBean dělá, se může přidat a podílet se na spolupráci. Spolupracuje s řadou komerčních i nekomerčních subjektů, které sdílejí stejné hodnoty.
Zdroj: www.shinebean.cz

Primáti budou podobní Richardovi…
Co se dosud kolem goril z mastku událo?
„Koncem prosince jsme zadali v Tabace k výrobě figurku gorily. Bude velká přibližně 10 centimetrů a pro začátek máme objednáno v Tabace 200 kusů. Výrobu vzorků jsme zadali dvěma řemeslníkům. Oba vzorky dopadly velmi dobře, ale spolupráci zatím navážeme pouze s jedním z řemeslníků. Každopádně budeme ještě hledat další zručné Tabačany k výrobě gorilek. Ta naostro začala před čtrnácti dny,“ informovala Renata Rokůsková.

„Naše gorila se jmenuje Richard. Shoda se jménem slavného Richarda z pražské zoo není náhodná. Zahrada si „mastkové Richardy“ od nás objednala a bude je prodávat v rámci projektu Pomáháme gorilám,“ dodala.

Co se ShineBean podařilo a na čem v současnosti pracuje
Ukončené projekty Faraja a Škola škole. Probíhající Africké vyhlídky, který na projekt Škola škole navazuje, ArtWorkShop, Kiumbové, Daruj příležitost a Otevřená škola. Všechny tyto aktivity má občanské sdružení ShineBean, které vzniklo na konci roku 2007, za sebou nebo na nich intenzivně pracuje.