Po spuštění projektů Po stopách praotce Čecha a Brána do Čech přišel v minulých dnech také se spuštěním webu Vybrané sakrální památky Ústeckého kraje – www.sakralnipamatky.cz. Jejich zviditelnění na informační dálnici by mohlo pomoci přilákat turisty také na Litoměřicko, které je na historické církevní stavby bohaté.

Jak uvedla Alena Tichá z kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje, nové webové stránky pomohou návštěvníkům zorientovat se v sakrálních stavbách a doporučí i tipy na výlet. Vždyť síť kostelů byla vždy koncipována tak, aby stály v docházkové vzdálenosti ze všech obydlených míst, další drobné objekty vznikaly i podél cest mezi obcemi, či na přístupových cestách k poutním místům.

Zřízení nových internetových stránek vítá Tomáš Hlaváček, předseda dvou občanských sdružení z Litoměřicka – Společnosti pro obnovu památek Úštěcka a Sdružení pro úšteckou synagogu a hřbitov. To se kromě dvou památek uvedených ve svém názvu stará také například o židovský hřbitov v Roudnici nad Labem a Kalvárii v Ostrém. Každou z nich na webu naleznete.

Neprávem opomíjený region
„Severní Čechy jsou turisty neprávem opomíjené. Přitom tento region je srovnatelný, co se týče památek, s jinými, ale známějšími místy v České republice. Proto každý web, který přitáhne na zdejší památky pozornost, je výborným počinem,“ chválí iniciativu Ústeckého kraje.

Webové stránky www.sakralnipamatky.cz nabízejí přehled vybraných míst na území Ústeckého kraje od Děčínska po Chomutovsko, kde se zájemci navíc dozvědí podrobnější informace o historii konkrétní stavby. Nyní seznam zahrnuje celkem 87 objektů. Podle zvolené lokality si pak lidé mohou vybrat trasu výletu, který je zavede na nejatraktivnější místa. Povídání o objektech je možné vytisknout a vzít s sebou jako průvodce.

„Věřím, že elektronická publikace podnítí k osobní návštěvě a tím zpestří poznávání Ústeckého kraje,“ míní Jana Ryšánková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Kraj vyhlásil nový dotační titul
Ústecký kraj si podle ní uvědomuje důležitost péče o sakrální památky, proto v letošním roce poprvé vyhlásil Program na záchranu a obnovu drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje pro rok 2011.

Nový dotační titul byl připraven především kvůli špatnému stavu menších objektů na území regionu. Navíc se kraj seznámil se zkušenostmi z jiných krajů, kde už také vypsali podobné programy, a stav drobné architektury se poté výrazně zlepšil.

Na nový dotační program bylo v rozpočtu Ústeckého kraje vyčleněno půl milionu korun.

V regionu se v současnosti nachází přibližně 890 drobných památek.