Pot mi stéká po čele. Nohy těžknou. Triko mám mokré. Na šlapacím kole mám už několik kilometrů. Nejsem zvyklý na takovou ranní rozcvičku. Sport jde mimo mě. Jsem asi pohodlný. Šlapat ale nepřestávám. „Ještě pět minut. Přidej a nepolevuj,“ velí litvínovský strážník Jirka Brtek.

Právě v posilovně Městské policie Litvínov jsem spolu s dalšími strážníky absolvoval náročný trénink zaměřený na zdokonalení fyzičky.

Cviky na zahřátí celého těla

Trénink začíná procvičením svalů. „Dáme si tak deset minut na zahřátí těla,“ říká strážník Milan Vobořil a názorně mi předvádí cviky, které po něm opakuji. První a často podceňovanou zásadou posilování je totiž správné rozcvičení a protažení všech svalů.

„Pokud tuto část nezanedbáš, tak můžeš předejít nepříjemným zraněním. Protažení svalů by se mělo dělat jak před samotným posilováním, tak i po něm. Dobrým způsobem jak si zahřát svaly před samotným cvičením je například jízda na rotopedu,“ vysvětluje strážník Karel Šefl.

Kliky příliš nezvládám

Poté na řadu přicházejí kliky. Tady pociťuji první neúspěch. Zatímco kolegové strážníci mají za sebou už desátý klik, já jdu teprve do třetího. Ruce se začínají chvět. Nejsem trénovaný. Kluci mě hecují. Po pátém kliku to vzdávám, padám únavou. To ale zdaleka netuším, co si pro mě strážníci ještě připravili. Milan Vobořil mi podává ruční desetikilogramovou činku. Jde o zapažování s jednoručkou v předklonu.

„Ruku si polož o nohu a zvedej pomalu činku,“ říká strážník Milan. Svaly se napínají. Odfukuji a těžce dýchám. Je to dřina. Daleko věší zápřah mě čekal na posilovací lavici. Lehám si a ruce pokládám na tyč vážící pětadvacet kilo. Z výšky mě jistí Jirka.

„Ruce si dej na rysku tak, abys měl váhu rozprostřenou po celé délce činky,“ radí strážník Jirka. Zatímco se potím na posilovací lavici, připravuje se další strážník Marek Turko na kladce.

Cvičením nabrat svalovou hmotu

Posilování svalových partií má ten efekt, že intenzita zatížení dané svalové partie je doslova extrémní, pokud bereme v úvahu veličiny čas a intenzitu. Za následek to má vyplavení extrémního počtu endorfinů.

Všeobecně se dá posilování definovat jako cvičení za účelem nabrání (nebo udržení si) svalové hmoty. Kromě získání a udržení si svalové hmoty slouží posilování především k tvarování svalů, které se díky pravidelnému cvičení změní z ochablé netvárné hmoty v pevné svaly.

Jsem začátečník v posilování a kluci mě v tomto směru šetří. Navíc jsem šíleně nastydlý. Kašlu a mám horečku. Přesto jdu do toho.

U boxovacího pytle jako baletka

„Chceš ale zažít běžný trénink se strážníky, tak si navleč boxerky a pojď k boxovacímu pytli,“ říká Karel Šefl. „Levou nohu dej mírně před sebe. Tak. A ruce k obličeji. Musíš dát levou rukou krátkou ránu a vzápětí bouchni i pravačkou. Ano, tak je to správně. Jen si dej pozor na postoj. Stojíš tu spíš jak baletka,“ směje se Jirka Brtek.

Má pravdu. Snad nikdy jsem nedal pěstí ani do boxovacího pytle. Podle toho to taky tak vypadá. Bolí mě ruce. „Musíš mít vztek. Bouchni vší silou. Mysli si, že tam je někdo, koho k smrti nesnášíš. Dej mu pořádnou ránu,“ hecují mě kluci. Boxuji hlava nehlava. Můj výkon je ale spíš úsměvný. Marek si nasazuje chránič.

„Zkus do něj kopnout vší silou. Asi tak,“ předvádí Jirka. Opakuji to po něm. Po prvním kopu mám tendenci se Markovi omluvit. „Nebolelo to?“ ptám se s výčitkami strážníka.

Posilovna strážníků je v penzionu

Nová posilovna v areálu Penzionu pro seniory slouží strážníkům nejen k udržení fyzické kondice, ale také k nácviku úderů, pádů, kopů a zneškodnění pachatelů. Strážníci tu kromě žíněnek a boxovacího pytle mají i pět náčiní, mimo jiné i na bench-press.

„Máme posilovnu, která nám slouží nejen pro osobní potřebu, ale také jako místo, kde můžeme uplatnit nácvik různých technik a cvičení, která jsou potřebná k naší práci. Posilovnu máme zdarma a kousek od služebny, což je skvělé. Cvičit jsme ještě do nedávna museli chodili do posilovny v Máji, kde jsme platili,“ vysvětluje Karel Šefl.

Po hodině úmorného cvičení mě čeká ještě rotoped. Přes stékající pot nevidím. Osvěžuji se. Voda přijde vhod. Triko mám mokré. Cítím snad každý sval na těle. Bolí mě každý pohyb.

Trénink je hlavně o víkendech

„Strážníci mohou do posilovny chodit, jak se jim chce, ale každý víkend je čekají pravidelné tréninky, vždy po dvou hodinách,“ říká Jirka Brtek.

„Tak teď si ještě dáme závěrečné protažení svalů, tak jako na začátku našeho cvičení,“ vysvětluje Milan Vobořil. Opět po něm opakuji cviky. Přidává se i Marek. Jde o nejjednodušší cviky z celého tréninku. Mé tělo dostalo po x–letech pořádně zabrat. Odcházím. Kroky mám těžké a začíná mi být špatně.