Tak by se dala popsat páteční oslava v Domově na zámku v Liběšicích. Tím hlavním hrdinou byl Dezider Holub, významný litoměřický handicapovaný sportovec a již brzy bývalý obyvatel Domu na zámku v Liběšicích.

Samostatný život
Oslavu pro Deža, jak Deziderovi v Domově zkráceně říkají, uspořádali jeho dlouholetí blízcí přátelé a zaměstnanci Domova na rozloučenou. Ten se po 27 letech v Domově vydává na samostatnou cestu životem a včera mu byly předány klíče od jeho bytu.

„Všichni z toho máme velkou radost, že jsme našeho cíle, vrátit Deža prakticky do života, dosáhli. Na druhou stranu je to pro nás svým způsobem bolestné, protože po těch letech máme pocit jakoby nám odcházel z naší velké rodiny vlastní syn. Věříme, že se mu bude dařit,“ říká s dojetím vedoucí Domova na zámku Liběšice Marie Kébrtová.

Předání samotného bytu je završením dlouholetých příprav. Na konci tohoto dlouhodobého procesu bylo rozhodující, že Dežo získal práci a osamostatnil se po finanční stránce.

Sportuje rád dodnes
„S Dežou jsem prožil krásné roky, kdy jsme spolu sportovali. Tato záliba mu zůstala dodnes, i ve věku 45 let. Prožili jsme spolu krásné chvíle a mohl jsem se na něj vždy spolehnout, když jsme cokoli potřebovali,“ zdůraznil ředitel Centra sociální pomoci v Litoměřicích Karel Reismüller. Své blahopřání s omluvou za nepřítomnost mu zatelefonoval také jeho kamarád David Vršecký, mistr Evropy v tahačích.

„Byt je zatím prázdný, je tam jen vybavená kuchyňská linka. Co se týká ostatního vybavení, tak už mám představu, co a kde bude umístěné. Jsem moc šťastný a těším se na to. Nebojím se, protože veškeré domácí práce si obstarám sám. Navíc mám i novou práci, dosud jsem pracoval v zahradnictví a teď nastupuji do firmy v Úštěku, takže to budu mít blízko,“ nadšeně vypráví Dezider Holub. Byt o velikosti garsoniéry nejprve prošel úpravami, kdy se dělaly nové podlahy a Dežo si sám vymaloval a uklidil. Jak se pochlubil, byt je vymalován jemnou žlutou barvou, jakoby meruňkovou.

„V poslední době k nám chodil pouze přespávat, tak jsme hledali cesty, jak mu jeho život zkvalitnit. To se podařilo i za podpory starostky Liběšic, která po dvou letech hledání našla pro Deža vhodný byt. A aby neodešel s prázdnou, tak jsme se domluvili, že ho vybavíme nábytkem a dalšími základními potřebami. Sám Dežo hodně spolupracoval, bylo to pro něj velmi složité po těch letech života v našem zařízení,“ chválí svěřence M. Kébrtová.

Jak sama dodává, Dežo je jednou z prvních vlaštovek celého velkého plánu na začleňování i dalších obyvatel do normálního samostatného života. Je to opravdu dlouhodobý proces, v rámci kterého se ti lidé musí naučit činnostem, které za ně děláme běžně my, včetně úřadů, ale i styku s veřejností. Ono se všude povídá o integraci, ale veřejnost na tyto zdravotně postižené lidi není připravená,“ sdělila k problematice integrace vedoucí Domova na zámku.

Dežo je významný zasloužilý handicapovaný sportovec. Na svém kontě má úspěchy v lyžování, volejbale, cyklistice, stolním tenisu i v plavání. A to nejen v rámci celorepublikových soutěží, ale i v zahraničí a za oceánem. Několikrát se zúčastnil i Běhu Evropou, kdy byl v roce 2002 osobně přijatý na audienci samotným papežem.